Kārlis Krastiņš | Balti TOP30 on ainulaadne vahend, mille eesmärk on edendada Balti ettevõtete globaalset konkurentsivõimet


Balti TOP30 on ainulaadne vahend, mille eesmärk on edendada Balti ettevõtete globaalset konkurentsivõimet

KĀRLIS KRASTIŅŠ, PRUDENTIA RIIA JUHTIVPARTNER

Meil on väga hea meel, et 16 aastat tagasi Lätis käivitatud projekt on tänu Prudentia ja Confidentuse meeskondadele kasvanud üle-Baltiliseks. Balti TOP30 pakub ainulaadset analüütilist teavet, mis mitte ainult ei võimalda avalikkusel põhjalikumalt tutvuda ettevõtete finantstulemustega, vaid ka edendada Balti ettevõtete globaalset konkurentsivõimet.

Mis puutub valitud metoodikat, siis Balti TOP 30 kajastab kõige väärtuslikumate Balti ettevõtete ettevõtte väärtust. Ettevõtetel on erinevad rahastamismudelid ning iga ettevõte valib ise, kui palju kapitali ta kasutab, millises ulatuses on vajalik võtta laenu, milline on tema dividendipoliitika. See eristab meie TOP 30 omakapitali väärtuse hindamisest ehk turukapitalisatsioonist, mida kajastavad börsid. TOP 30-s olevate börsiettevõtete puhul leitakse ettevõtte väärtus liites turukapitalisatsioonile netovõla.

1. koha saavutas Leedu kontsern Vilniaus Prekyba. See ei olnud TOP 30 koostajate jaoks suur üllatus, sest kontsernil on ambitsioonikad kasvuplaanid, mida ta suudab ka realiseerida. Kontsern tegutseb kuues riigis, annab tööd umbes 42 000 inimesele ja selle käive oli 2020. aastal 5,268 miljardit eurot. Vilniaus Prekyba on ainus ettevõte Baltikumis, mille EBITDA on üle 500 miljoni euro. EBITDA-l on TOP 30 metoodikas oluline roll. Kontsern on kasvanud nii omal jõul kui ka mitme olulise ettevõtte omandamise kaudu, kasutades selleks nii omakapitali kui ka laenu. Viimane märkimisväärne tehing oli Lätis - 2021. aasta augustis ostis Akropolis Groupi kinnisvaraarenduse osa Alfa kaubanduskeskuse.

Üldiselt näitab TOP 30 sektoripõhine jaotus üsna objektiivset pilti. Väärtuse poolest on 3 suurimat sektorit töötlev tööstus, finantsteenused ja kommunaalteenused, millest igaüks moodustab ligikaudu 20% TOP 30 koguväärtusest. Sellele järgnevad kaubandus 14,9%, transport ja logistika 11,2%, tehnoloogia ja telekommunikatsioon 8,2% ning seejärel ülejäänud sektorid.

Tootjate esindatus edetabelis on rõõmustav, sest see kinnitab ettevõtete suutlikkust töötada edukalt Baltikumis ja Euroopas ning nende ekspordivõimet. Töötlev tööstus on oluline ka tööhõive seisukohalt. Kõige väärtuslikum tootmisettevõte Baltikumis on USA farmaatsiahiiu Thermo Fisher Scientific Baltics Leedu tütarettevõte. Rõõm on näha, et kõige väärtuslikum kohalikul kapitalil põhinev tootmisettevõte on Lätis asuv Mikrotīkls, mis on ülemaailmne traadita sideseadmete ja ruuterite tootja.

Huvitav nüanss tuleb välja TOP 30 edetabelis järjestikku asuvate Balti riikide kolme kõige väärtuslikuma energiaettevõtte väärtuseid analüüsides. Vaadates ettevõtete EBITDA taset, võime järeldada, et Latvenergo kasumimarginaal on kõige kõrgem. Siiski ei too ta oma aastaaruandes eraldi välja "rohelise energia" poolt teenitud EBITDA-d, mis takistab tema väärtuse arvutamisel kõrgema kordaja kasutamist, samas kui Ignitis Group ja Eesti Energia omakorda seda teevad.

Balti TOP 30 ettevõtete hulgas on kümme ettevõtet Leedust, kümme Eestist ja kolm Lätist. Ülejäänud seitse Balti TOP 30-sse kuuluvat ettevõtet on ülemaailmsete ettevõtjate tütarettevõtted, mis tegutsevad eraldiseisvalt rohkem kui ühes Balti riigis. Selline olukord näitab, et Leedu ja Eesti ettevõtted on vastavate tööstusharude puhul rohkem konsolideerunud, samuti on Leedu ja Eesti ettevõtted Baltikumi ja Euroopa mastaabis aktiivsemad.


Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
illar-kaasik-Swedbank-wins-TOP-101-but-Infortar-IPO-may-change-things-next-year

Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

vaata lähemalt