Allan Martinson | Eesti startup sektor 2024: protsentuaalselt keskpärane, ent rahas 500 miljoniline käibekasv aastas – pole paha


Eesti startup sektor 2024: protsentuaalselt keskpärane, ent rahas 500 miljoniline käibekasv aastas – pole paha 

Allan Martinson

Asutajate Seltsi president

Eestis on praegu umbes 2200 nooremat või vanemat iduettevõtet kokku üle 16 tuhande töötajaga. Sel aastal tuleb nende kogukäive tublisti üle 5 miljardi euro.

Maksuameti üheksa kuu andmete pealt saame ennustada, et sektor kasvab tänavu umbes 10%. Neli-viis aastat tagasi olid aastakasvud veel 50-70%, seega võiks justnagu arvata, et kasv on oluliselt kokku tõmbunud. Samas absoluutarvudes see nii suur kukkumine pole: noil aastatel oli kasv 800-900 miljonit eurot aastas, tänavu ilmselt veidi alla 500 miljoni euro. Majanduslanguses Eestis pole just eriti palju tööstusharusid, mis sellist kasvu suudaks näidata. Tehke järele või makske kinni.  

Viimaste aastate arengud on selgelt välja joonistanud mõned seosed meie sektoris. Üks on see, et investeeringute maht on otseses seoses saavutatava kasvuga. Eesti startup’id on läbi aastate raha tõstnud ca 5 miljardit eurot ja nende aastakäive on tänaseks samuti kokku ca 5 miljardit eurot. Kui viimase 10-15 aasta investeeringud ja käibekasvud ajajoonele paigutada, siis need jooned on väga lähedases korrelatsioonis. Ehk kui investeerida meie sektori ettevõtetesse näiteks miljard, siis aasta-pooleteisese viitega kasvab sektori aastane kogukäive ka ca miljardi euro võrra.

Muidugi on ülemaailmse riskikapitali sektori kokku tõmbumine paaril viimasel aastal mõjutanud ka Eesti tehnoloogiaskeenet.  Investeeringute vähenemise otsest mõju tunneme kahtlemata praegu ja veel lähema aasta-paari käibekasvu vähenemises. Eelmisel aastal kaasasid Eesti idufirmad ca 400 miljonit kapitali ja umbes sama suurusjärgu number tähistab ka tänavust käibekasvu. Kui kõik hästi läheb, peaks käesoleva aasta investeeringute kogumaht vast pisut suurem tulema – nii 500-600 miljonit eurot – ja eks siis umbes sellist käibekasvu võime oodata 2025. aastal.

Viimasel aastal on tihti küsitud, kas Eesti on sellest kapitalifinantseeringute põuast kuidagi eriliselt puudutatud saanud ja vastus on lihtne – ei ole. Vähenemine on toimunud, aga peame silmas pidama, et meil olid ka ülihead varasemad aastad – nii 2022 kui 2023. See periood oli lihtsalt ebanormaalselt hea- Eesti tehnoloogiasektor oli rahakaasamises Euroopa keskmisest 8-10 korda parem. Ja sellise baasi pealt oli meil protsentuaalne kukkumine muidugi suurem, ent isegi peale kukkumist oleme me Euroopa tipus kui arvestada kaasatud kapitali per capita.

Eestis tegutsevad startup’id on seda kõike omal nahal tunnetanud ja läbi elanud ning sektor on kohanenud. Mõned on ka pillid kotti pannud, ent valdavalt on tegevuse lõpetamine puudutanud väga varases staadiumis startup’e, kes lihtsalt ei suutnud raha tõsta ja kuna kaotada on selles faasis vähe, siis on inimesed otsustanud lihtsalt millegi muuga tegelema hakata. Praktiliselt ei ole see puudutanud suuremaid ettevõtteid, sest selles sektoris kipub olema nii, et mida suurem ettevõte, seda kindlam ta on ja rahaliselt suurema tugevusvaruga. Kindel on ka see, et kõik jätkajad on oma efektiivsust parandanud. Ilmekas näide –

2020. aastal oli Eesti start-up-tööstuses palgal 10 000 inimest, kes tegid 1,5 miljardit eurot käivet. Nüüd on meil sektoris 16 000 inimest, kes teevad 5 miljardit käivet. See on nelja aastaga umbes kahekordne käibekasv inimese kohta. Kusjuures hõivatud inimeste koguarv Eesti startup sektoris on viimase aastaga langenud umbes 5%. Ehk siis kokkuvõttes käive kasvab, inimeste hulk kahaneb, efektiivsus tõuseb, sektoris tähtsatest näitajatest cash burn rate (rahavaru ja tegevuskahjumi suhe) väheneb ja runway (olemasoleva kapitaliga hakkama saamise aeg) pikeneb.

Asutajate Selts tegi kevadel küsitluse ja tulemus oli julgustav – kuskil kaks kolmandikku meie startup ettevõtetest kas on juba kasumis või on sinna selge projektsiooniga lähiajal jõudmas ega tunne seda runway probleemi teravana.

Kokkuvõttes võiks nii tänavusest TopTech edetabelist kui sektorist tervikuna avaneva pildi kohta öelda, et tublid oleme olnud – tugevusvaru on suurenenud, efektiivsus on kasvanud, protsessid on korras ja kui vähehaaval hakkab tagasi tulema investeeringute maht, siis oleme valmis uueks kiiremaks kasvutsükliks. Tõmbame aga jälle vungi käima!


Ekspertarvamused

illar-kaasik-four-years-of-decline-ratio-of-the-total-value-of-top101-companies-to-estonias-gdp-falling

Illar Kaasik | Neljas aasta vähikäiku - TOP101 ettevõtete koguväärtuse ja Eesti SKP suhe väheneb

vaata lähemalt
rait-kondor-estonian-large-companies-provide-vital-services

Rait Kondor | Eesti suurfirmad pakuvad elutähtsaid teenuseid

vaata lähemalt
villu-zirnask-estonia-needs-bigger-companies-lets-not-be-afraid-of-ma-deals

Villu Zirnask | Eestil on liiga vähe hiigelettevõtteid. Ärme karda ega sega julgeid ühinemis- ja ülevõtmistehinguid

vaata lähemalt