Pressikeskus - 2024


VasakultAdvokaadibüroo Triniti partner Tõnis TammePrudentia Tallinn juhtivpartner Illar KaasikSwedbank Eesti juhatuse esimees Olavi LeppNasdaq Balti börside juht Kaarel Ots. 


Pressiteade

18. november 2024

Tänavuse TOP101 Eesti väärtuslikuim ettevõte on Swedbank ligi 2 miljardi eurose hinnasildiga

Firmade ostu ja müügi nõustamise ettevõtte Prudentia, Nasdaq Tallinna börsi ja advokaadibüroo Triniti poolt koostatud värske TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabeli kolm esimest olid 2023. aasta lõpu andmete põhjal Swedbank Eesti väärtusega 1,96 miljardit eurot, Luminor Bank 1,74 miljardit eurot ja Eesti Energia 1,62 miljardit eurot.  

Swedbank Eesti on võitnud TOP101 edetabeli kolmel järjestikusel aastal. „Iga auhinna üle on konkurentsitihedal turul hea meel. Pank kaupleb ju usalduse ja rahaga ning klientide rahulolu nimel käib väga suur töö. Kui sa kliendi täna pahaseks teed, siis ta sulle enam võimalust ei anna ja nii ei püsi ega kasva ka ettevõtte väärtus,“ ütles Eesti väärtuslikuima ettevõtte tiitli vastu võtnud Swedbank Eesti juhatuse esimees Olavi Lepp. „Teeme oma tööd Eesti ettevõtete ja inimeste finantseerijana edasi ning igasugune koostöö ja kaasabi ühiskonnalt ning riigilt on teretulnud, sest sõnad “finantssektor” ja “ülereguleeritus” on juba sünonüümiks saamas. Bürokraatia vähendamine ka üldisemalt on kõige suurem kasvutõuge, mida poliitikud ja ametnikud Eesti majandusele ja ettevõtlusele anda saaks.”

TOPi koostamise eestvedaja, Prudentia juhtivpartneri Illar Kaasiku sõnul on TOP 101 ja TopTech’i väärtuslikumate tehnoloogiafirmade edetabelid nagu Eesti majanduse röntgenipilt, mis võimaldab sügavuti uurida suurimaid ja dünaamilisemalt arenevaid segmente. „Need edetabelid on tähelepanu ja austuse avaldus Eesti ettevõtjaile nende töö ja väärtusloome eest. Tabeli andmete analüüs võimaldab tuvastada üldiseid suundumusi Eesti majanduse erinevates sektorites ja see omakorda võimaldab hinnata, kas muutused ühes ettevõttes on pigem erand või peegeldavad sügavamaid protsesse, mis toimuvad kogu sektoris,“ märkis ta. Kaasiku sõnul näeb ta, et lähiaastail on kõige tõenäolisem pretendent Swedbankilt TOP101 esikohalt tõrjuma Eestis registreeritud ja IPOt plaaniv Bolt, mille hinnanguline väärtus tänavuses TopTechi edetabelis oli 5,5 miljardit eurot.

Nasdaq Tallinna börsi ja Nasdaq Balti börside juhi Kaarel Otsa sõnul on nii tänavusest TOP101 edetabelist kui Eesti väärtuslikemate tehnoloogiaettevõtete edetabelist TopTech näha, et ettevõtete väärtuste kujunemises ja investorite suhtumises on viimastel aastatel toimunud murrang. „Erinevalt varasemast muinasjutumaailmast on paaril viimasel aastal nii Eestis, Euroopas kui ka maailmas olnud rahal ikkagi hind ja see on selgelt mõjutanud hinnangut ettevõtete väärtustele ning ühe või teise sektori tulevikuperspektiividele. Ettevõtete väljavaade majanduskeskkonnale on pessimistlikum. Pikalt peale pressiv inflatsioon, kõrged intressimäärad, erinevad maksutõusud ning Euroopa piirkonna üldised väljakutsed kajastuvad TOPis. Üks retsept lähiaastail kasvu saavutamiseks on tuua lõpuks enamiku riigiettevõtete osalused ja miks mitte ka enamusosalused börsile – see lööb majanduses pildi selgemaks ja aitab riigil keskenduda olulisele,“ nentis Ots.

Eesti väärtuslikumate ettevõtete TOP101 eristub Kaarel Otsa sõnul mitmetest Eestis koostatavatest ettevõtluspingeridadest sellega, et parimate väljaselgitamisel arvestatakse mitte ainult käibe-, kasumi- ja kasvunumbritega: „Ettevõtetele antakse ka selge tagasiside, kuidas neid vaatab ja hindab ühiskond, keskkond ja rahastajad. Edetabeli kokkupanekul annab Nasdaq Tallinna börs hinnangu ettevõtte läbipaistvusele läbi ühingujuhtimise (Corporate Governance) skoori, mis ettevõtte lõplikku väärtust mõjutab kuni 20% ulatuses,“ märkis ta.

Tänavu esmakordselt TOP101 edetabeli koostamises kaasa löönud advokaadibüroo Triniti partneri ja vandeadvokaadi Tõnis Tamme sõnul näitab TOP101, et Eesti ettevõtjad on järjest rohkem oma ärihaarde rahvusvaheliseks laiendamiseks ja ettevõtete väärtuse kasvatamiseks kasutanud omandamis- ja ülevõtmistehinguid (M&A-tehingud). „Tänavusest edetabelist hakkab sellega silma näiteks Tallinna börsi põhinimekirjas noteeritud AS Infortar, mis on aktiivne nii reisilaevanduses, ärikinnisvara arenduses kui energeetikas. Ka järgmisel aastal peaks mõju nähtav olema: hiljuti on  toimunud Baltikumi suurima ärilinnaku arendaja Technopol Ülemiste omandamine Mainori ja uute kaasinvestorite poolt; Operaili erastamine Tartu Milli omanike poolt ning TREV-2 kauaegse juhi Sven Pertensi edukas MBO-tehing Prantsuse kapitali väljaostmisel,“ selgitas Tamme. Tehinguaktiivsust on tema sõnul märgata ka mõnes teises majandusvaldkonnas nagu näiteks põllumajandus, kus (pere)ettevõtete müüki ajendab tihti põlvkonnavahetuse protsess. „Praeguste omanike ja juhtide järeltulijad ei pruugi vanemate alustatud äri jätkamisest alati huvitatud olla ning pereärile leitakse uued omanikud, mis selgelt mõjutab tehinguturgu ning leiab kajastust ka väärtuslikumate ettevõtete edetabelis.“

Sektorite kaupa jagunesid 2024. aasta TOP101 jõudnud ettevõtted järgnevalt: finantsteenused 21,9%, kinnisvarasektor 16,2%, kommunaalteenused 14,5%, transport 9,3%, ja energiatootmine 9,2%. Seejuures finantsteenuste, kommunaalteenuste ja energiatootmise sektorid on võrreldes 2023. aastaga kasvus, aga mõtlemapanevalt suure languse on läbi teinud tootmissektor: 10,6 protsendilt 2023. aastal 5,5 protsendini 2024. aastal. Konstateerima peab ka asjaolu, et neli aastat järjest on olnud languses ka TOP101 koguväärtuse ja Eesti riigi sisemajanduse koguprodukti suhe jooksevhindades. Oluline on arvestada asjaolu, et SKP aheldatud väärtus ehk inflatsioonimõjuga korrigeeritud väärtus on olnud languses, aga jooksevhindades on SKP kasv märgatav.

Käesoleva aasta võitjad on selgelt pangad ja autokaubanduse sektor, kaotajad valdavalt puidusektorist ja Covidi pandeemia perioodil käivet kasvatanud Synlab AS ja Icosagen AS. Üllatuslikult on väärtust kaotanud ka Ericsson Eesti AS, mille müük koduturule Rootsi on vähenenud aastaga pea 100 miljoni euro võrra. Suur väärtuse langus tabas ka Tavid ASi, aga siin tasuks meenutada, et erinevate riskide kombinatsiooni tulemusena oli neil eelnev aasta üllatavalt edukas – seega 2023. aasta edetabelis toimunud 127% kasvule järgnes 2024. aastal 65-protsendiline langus. Nimetades veel konkreetseid ettevõtteid, siis väga hea tulemuse tegid Veho Baltics OÜ, GO Group AS, Elisa Eesti AS, Mootor Grupp AS, Maxima Eesti OÜ, Elke Grupi AS ja Adole Invest AS. Nende ettevõtete väärtuse kasv jäi vahemikku 40%- 84%. Väärtuse kasvu näitasid ka toidu ja tarbekaupade müüjad Maxima Eesti OÜ, OG Elektra AS ja Rimi Eesti Food AS.

TOP101 tabelisse kuuluvate ettevõtete koguväärtus 31 miljardit eurot ei kasvanud märkimisväärselt ja on sisuliselt jäänud samaks võrreldes eelmise aastaga. Minimaalne väärtus, mida pidi ettevõte näitama saamaks TOP101 edetabelisse, oli 2024. aastal 81,8 miljonit eurot ning see lävend vähenes aastaga 2,5 miljoni võrra. 2024. aasta TOPis oli 9 ettevõtet, kes ületasid 1 miljardi euro suuruse väärtuse piiri – sama palju, kui 2023. aasta tabelis. Metoodika muutmise pärast on tabelisse tagasi tulnud mitmed nimed, sealjuures suurimad on Viru Keemia Grupp, Sportland International Group ja Circle K Eesti.

TOP101 koostamise metoodikas hinnatakse ettevõtte äritegevuse väärtust, see tähendab, kui palju loob ettevõte väärtust nii omanike kui ka võlausaldajate jaoks oma äritegevuse kaudu. Arvestada tuleb, et ettevõtte äritegevuse väärtus ei ole alati võrdne kogu ettevõtte väärtusega. See meetod ei arvesta kõiki ettevõtte varasid, mis võivad sageli tuua mitte operatiivset, vaid finantstulu. Finantstulu ei kuulu aga EBITDA arvutuse alla. Üks silmapaistvamaid näiteid selles olukorras on ettevõte NOTORIOUS OÜ. Selle firma varad ületasid 2023. aasta lõpuks miljardi euro piiri, kuid ettevõte ei saanud TOP 101 hulka. Suurem osa sellest varandusest koosneb Wise'i aktsiatest, kuna ettevõtte omanik on üks Wise'i asutajaid Taavet Hinrikus.

Prudentia Tallinn koostöös Nasdaq Tallinna börsiga ja advokaadibürooga Triniti koostas juba kuuendat aastat TOP101 Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabelit, eesmärgiga edendada Eesti kapitaliturgu ja Eesti ettevõtjate panust Eesti majanduse jätkusuutlikkusse. Eesti ettevõtjad loovad töökohti ning riigi toimimiseks vajalikku maksutulu. 101 väärtuslikuma ettevõtte nimekirja koosseisu ja koguväärtuse muutus iseloomustab seda, kuhupoole liigume ja mis meid ees ootamas on.

Eesti 2024. aasta kõige väärtuslikumate ettevõtete TOP101 täielik loetelu on saadaval veebilehel www.top101.ee. Edetabeli põhjalik tutvustus koos lisamaterjalide ja intervjuudega ilmub ka Delfi Ärilehe TOP101 rubriigis ja ajakirjas Magnaat.


Lisainfo:

Illar Kaasik, Prudentia juhtivpartner: mob 505 1753; e-post: Illar.kaasik@prudentia.ee

Kaarel Ots, Nasdaq Tallinna börsi ja Nasdaq Balti börside juht; mob 510 5784;

e-post: Kaarel.Ots@nasdaq.com

Tõnis Tamme, Advokaadibüroo Triniti partner, mob 502 6259 ; e-post: Tonis.Tamme@triniti.ee