Pressikeskus - 2020


TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtte edetabelis seljatas Eesti Energia eelmise aasta võitjad Tallink Grupi ja Swedbanki

Illar Kaasik hoidmas auhinda, mis kuulub võitjale. Pandeemia tõttu ei saanud seda neile koheselt üle anda | Foto: Rauno Volmar

Firmade ostu ja müügi nõustamise ettevõtte Prudentia ning Nasdaq Tallinna poolt koostatud värske TOP101 Eesti väärtuslikemate edetabeli kolm esimest olid 2019. aasta lõpu andmete põhjal Eesti Energia, Tallink Grupp ja Swedbank. Kuigi koroonamõjud tänavu veel täies mahus ei avaldu, langes eelmise edetabeli võitja Tallinki väärtus juba 31% ja Swedbanki väärtus 27%. Eesti Energia oma aga kasvas aastaga 28% eelkõige tänu taastuvenergiatootmise kasvule ning Nelja Energia ostule.

Esimese Eesti väärtuslikumate ettevõtete TOP 101 koostasid Prudentia ning Nasdaq Tallinn eelmise aasta lõpukuudel 2018. aasta andmete põhjal ja avaldasid tänavu aprillis koroonakarantiini ajal. Eesti ettevõtete aastaaruannete põhjal kokku pandava edetabeli ja kogu projekti mõte on avaliku debati tekitamine ettevõtete väärtuse ja väärtuse loomise teemal laiemalt.

TOP101 tänavuse võitjafirma Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter märkis, et tunnustus pakub rõõmu Eesti Energia töötajatele ja ettevõtte omanikule. „Inimesed on meie kõige väärtuslikum vara ning edu alus. Viimase paari aastaga on ettevõte läbinud meeletu muutuse. Sellest hoolimata oleme suutnud hoida oma tulusid ja kasumlikkust, mis teeb tiitli eriti väärtuslikuks.“ Ettevõte tulevikusihte kommenteerides kinnitas Sutter: „Eesti Energia on kasvamas teenusettevõtteks ning toob klientideni üha rohkem kasulikke ja mugavaid energialahendusi. Meil on plaan, kuidas toetada teisi sektoreid ja naaberriike keskkonnaväljakutsete lahendamisel elektrifitseerimise ja rohelise energia tootmise kaudu."

TOPi koostamise eestvedaja, Prudentia juhtivpartneri Illar Kaasiku sõnul näitab 2020. aasta TOP101 ilmekalt, et koroonaviirusega kaasnev ülemaailmne majanduskriis ning turgude hinnangud eri majandussektorite perspektiivile on meie ettevõtete juba väärtusesse suuri korrektuure teinud. „Edetabeli koostamisel töötame läbi ligi 300 Eesti väärtuslikuma ettevõtte andmed ja nende põhjal võib järeldada, et oluline osa meie suurettevõtetest on heas seisus ning eelnenud edukate aastate kogutud reservide toel suudab enamus neist ka käesolevast koroonakriisist läbi purjetada,“ selgitas ta. „Uus reaalsus on aga see, et majanduskeskkond muutub järjest kiirenevalt ning see viib üheltpoolt mitmete suurte ja seni väga edukate ettevõttete languseni ning teisalt loob ootamatult kiireid kasvuvõimalusi uutele tulijatele. Seejuures ei tasu unustada asjaolu, et finantskriisi pole ja seetõttu võivad kiired edukad ülevõtmistehingud oluliselt suurendada ettevõtte väärtust. 2020 TOP101 võitja Eesti Energia on selle hea näide.“

Nasdaq Tallinna börsi juhi Kaarel Otsa sõnul on TOP101 edetabeli koostamine ühiskonna tähelepanu juhtimine Eesti majanduse mootoritele. „Loomulikult on vahetuim tagasisidemehhanism ettevõtte väärtuse hindamisel see, kui selle aktsiad on börsil noteeritud, kuid esimene ja vajalik samm väärtuse analüüsi ja mõistmise teel on TOP101 sarnane andmestik. Nasdaqi panus edetabelisse on Eesti suurimate ettevõtete keskkonnamõju, sotsiaalse vastutustundlikkuse ning juhtimise läbipaistvuse analüüs, mis meie tänases ja homses maailmas hakkab järjest rohkem mõjutama nii ettevõtete väärtust kui nende rahastamise hinda,“ selgitas ta.

Otsa sõnul võib see esmapilgul tunduda laialivalguv, kuid tegelikult on tegu konkreetsete mõõdikutega nagu näiteks ESG (environment, social, governance) puhul. „Kui keegi arvab, et tegu on mööduva moeröögatusega, siis mina ei näe alternatiive puhtama looduskeskkonna saavutamiseks. Trend vastutustundlikuma tuleviku suunas on ilmselge, kuna juba täna näeme, et investeeringud ESG-ga arvestavatesse ettevõtetesse üha kasvavad ja mis veelgi olulisem, maailma suurimad ESG-fondid „löövad“ turgu. Ettevõttel, kes nende küsimustega täna ei tegele, muutub oma tegevuse rahastamine tulevikus keerulisemaks ja kallimaks. Küsimus ei ole usus, vaid klassikalises nõudluse ja pakkumise funktsioonis,“ kommenteeris Kaarel Ots turuolukorda.

Eesti 2019. aasta kõige väärtuslikumate ettevõtete TOP101 täielik loetelu on saadaval veebilehel www.top101.ee. Edetabeli põhjalik tutvustus koos lisamaterjalide ja intervjuudega ilmub ka Delfi TOP101 rubriigis https://arileht.delfi.ee/news/top101/.Lisainfo:

Illar Kaasik, Prudentia juhtivpartner: mob 505 1753; e-post: Illar.kaasik@prudentia.ee

Kaarel Ots, Nasdaq Tallinna börsi juht; mob 510 5784 ; e-post: Kaarel.Ots@nasdaq.com