Pressikeskus - 2021


Vasakult: Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter, Prudentia Tallinn juhtivpartner Illar Kaasik

Pressiteade / 16. november 2021

TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabeli võitis teist aastat järjest Eesti Energia, edestades seekord Swedbanki ja Luminori

Firmade ostu ja müügi nõustamise ettevõtte Prudentia ning Nasdaq Tallinna poolt koostatud värske TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabeli kolm esimest olid 2020. aasta lõpu andmete põhjal Eesti Energia väärtusega 2 miljardit eurot, Swedbank 1,9 miljardit eurot ja Luminor Bank 1,7 miljardit eurot.  

TOP101 tänavu teist aastat järjest võitnud Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul on Eesti väärtuslikuma ettevõtte tiitel tunnustus enam kui 4300 kolleegi heale tööle ja innustus edaspidiseks. „Eesti Energias loovad ja kasvatavad väärtust suurepärased inimesed, keda iseloomustab õppimisjanu, kiire kohanemisvõime muutustega ja otsustusvõime väljakutsete lahendamisel. Meile on edu toonud fookuse seadmine taastuvenergia ja kliendikogemuse arendamisele. Tunneme vastutusrikast rolli olla tervikut loovate mugavate ja kasulike energialahendustega kliendile partneriks tema rohepöörde planeerimisel ja elluviimisel,“ kommenteeris ta.

TOPi koostamise eestvedaja, Prudentia juhtivpartneri Illar Kaasiku sõnul peegelduvad 2021. aasta Eesti kõige väärtuslikumate ettevõtete TOP 101 edetabelis juba täies mahus nii koroona-aastate keerdkäigud kui värsked väljakutsed ja kasvuvõimalused. „Esmapilgul on edetabeli rivistus jäänud laias laastus samaks – nii esikümnes kui topis tervikuna figureerivad 80% ulatuses samad nimed. Täpsemad arvud peegeldavad aga üldist optimistlikku kasvufaasi, kuhu Eesti majandus tundub jõudnud olevat. Tänavu oleme näinud nii kahekohalisi majanduskasvu protsente kui Euroopa kõrgeimat inflatsiooni ning nüüd ka hüppelist kasvu ettevõtete väärtuses,“ märkis Kaasik.

Kaasiku sõnul väärib äramärkimist ka asjaolu, et kui TOP101 ettevõtete koguväärtuseks tuli 2021. aastal 28,99 miljardit eurot, siis tänavu esmakordselt kokku pandud TOPTECHi ehk vaid 25 Eesti väärtuslikuma tehnoloogiaettevõtte koguväärtus oli oktoobris juba 21 miljardit eurot. „Ehkki kiire kasvuga iduettevõtete hindamise metoodika on mõnevõrra erinev klassikaliste väärtusettevõtete hindamisest – ja seetõttu ei figureeri TOP 101-s ka näiteks TOPTECHi tipus olnud Bolti või Skeletoni – ilmestavad need arvud hästi tehnoloogiaettevõtete tähtsust Eesti majanduses ja meie majanduskeskkonna kiiresti muutuvaid jõujooni,“ lisas ta.

Nasdaq Tallinna börsi juhi Kaarel Otsa sõnul on TOP101 edetabeli koostamine ühiskonna tähelepanu juhtimine Eesti majanduse mootoritele. Loomulikult on vahetuim tagasisidemehhanism ettevõtte väärtuse hindamisel see, kui firma on börsil noteeritud, kuid esimene ja vajalik samm väärtuse analüüsi ja mõistmise teel on tema sõnul TOP101 sarnane andmestik.

Eesti väärtuslikumate ettevõtete TOP101 eristub Kaarel Otsa sõnul mitmetest Eestis koostatavatest ettevõtluspingeridadest sellega, et parimate väljaselgitamisel arvestatakse mitte ainult käibe-, kasumi- ja kasvunumbritega: „ Ettevõtetele antakse ka selge tagasiside, kuidas neid vaatab ja hindab ühiskond, keskkond ja rahastajad. Edetabeli kokkupanekul annab Nasdaq Tallinn hinnangu ettevõtte läbipaistvusele läbi ühingujuhtimise (Corporate Governance) skoori, mis ettevõtte lõplikku väärtust mõjutab kuni 20% ulatuses,“ märkis ta.

TOP 101 2021 Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabel koostati ettevõtete 2020. aasta majandusaasta aruannete ning börsiettevõtete 2021. aasta juunikuu lõpu seisu kordajate baasil. Edetabeli koostamise eesmärk on avaliku debati tekitamine ettevõtete väärtuse ja väärtuse loomise teemal laiemalt.

TOP101 koostati tänavu kolmandat korda ning kui 2019. aastal pääses edetabelisse ettevõte väärtusega vähemalt 67,1 miljonit eurot, siis 2020. aastal oli piiriks 58,7 miljonit ning 2021. aastal 86,3 miljonit.  

Kui 2019. ja 2020. aasta edetabelite koguväärtus oli võrdlemisi sarnane (vastavalt 20,74 ja 20,69 miljardit eurot), siis 2021. aasta TOPi väärtus on kasvanud 28,99 miljardi euroni. Kuigi TOPi kuuluvate ettevõtete koguväärtus kasvas, siis ettevõtete summaarne EBITDA vähenes pea 300 miljoni euro võrra – sellest suure osa andsid küll Tallink ja Eesti Energia.

Eesti 2021. aasta kõige väärtuslikumate ettevõtete TOP101 täielik loetelu on saadaval veebilehel www.top101.ee. Edetabeli põhjalik tutvustus koos lisamaterjalide ja intervjuudega ilmub ka Delfi Ärilehe TOP101 rubriigis ja Eesti Päevalehes.


Lisainfo:

Illar Kaasik, Prudentia juhtivpartner: mob 505 1753; e-post: Illar.kaasik@prudentia.ee

Kaarel Ots, Nasdaq Tallinna börsi juht; mob 510 5784 ; e-post: Kaarel.Ots@nasdaq.com