Tänavused Balti TOP 30 kõige väärtuslikumad ettevõtted selgunud – tipus on Leedu ettevõtete kolmik, liider on vahetunud


Tänavused Balti TOP 30 kõige väärtuslikumad ettevõtted selgunud – tipus on Leedu ettevõtete kolmik, liider on vahetunud

Vasakult: Karlis Krastinš, Prudentia Riia juhtivpartner; Vytautas Valvonis, Revolut Holdings Europe'i tegevjuht; Kristupas Kukarskas, Confidentus’e partner; Indrek Uudeküll, Prudentia Tallinn partner.

  • Revolut pani selga kõige väärtuslikuma ettevõtte liidrisärgi - esmakordselt lähenes Balti TOPi võitja väärtus 7 miljardile eurole 
  • Esikolmikus ainult Leedus registreeritud ettevõtted
  • Balti TOP 30 kõige väärtuslikuma ettevõtte koguväärtus kasvas 5 miljardi euro võrra
  • "Leedu" krüptoraha ettevõte jõudis Balti TOP 30-sse.

 

Leedus registreeritud finantsettevõte UAB Revolut Holdings Europe, mis pakub Leedust teenuseid klientidele kogu Euroopa Majanduspiirkonnas, on tõusnud Balti riikide kõige väärtuslikumate ettevõtete iga-aastase TOP 30 (Baltic TOP 30) nimekirja tippu ligi 7 miljardi euro suuruse hinnasildiga.

"Kui finantskontsern Revolut otsustas rajada oma peakontori Leetu ja viia teenuste osutamine Euroopa Liidu klientidele Ühendkuningriigist üle, oli vaid aja küsimus, millal kiiresti laienev ja heale lainele sattunud ettevõte ületab väärtuse poolest Baltikumi TOP 30 vanameistrit. Loomulikult aitas Revoluti tõusule esimesele kohale sel aastal kaudselt kaasa ka Covid-pandeemia lõpp, lükates vaktsiinikomponente ja muid vaktsiinidega seotud tooteid valmistava Leedu ettevõtte Thermo Fisher Scientific Baltics'i kolmandale kohale. Analüüsides ettevõtete väärtuse muutusi aasta jooksul, on selge, et Balti TOP 30 koondväärtus kasvab kiiresti ja on jõudnud juba 60,4 miljardi euroni - 5,2 miljardit eurot rohkem kui eelmisel aastal, mis tähendab 9,3% kasvu," kommenteeris edetabeli üks koostajatest Prudentia Talliinna juhtivpartner Illar Kaasik.

Valdusettevõte ühendab endas pangateenuseid pakkuva Revolut Banki, investeerimisteenuseid pakkuva Revolut Securities Europe'i ja kindlustusteenuseid pakkuva Revolut Insurance Europe'i. Selle aasta augustis hinnati kogu Revoluti kontserni väärtuseks 45 miljardit USA dollarit aktsiate järelmüügi kaudu olemasolevatele ja uutele investoritele, kuid Balti TOP 30-s hinnati ainult Leedus registreeritud Revoluti äritegevuse osa. „Revolut, mis pakub suuremas skaalas teenuseid, on sarnane Eesti omanike poolt asutatud ja Inglismaal peakontorit omava Wise’iga, mille turuväärtus oli samal perioodil  8,5 miljardit eurot,“ lisas Kaasik.

Balti TOP 30 edetabeli metoodikat kasutavate ekspertide hinnangute kohaselt jõudis Leedu "Revolut" kontserni ettevõtete väärtus 6,9 miljardi euroni ja tõusnud viimase aastaga 17%. "Eelmine aasta oli meie jaoks järjekordne kiire kasvufaas ja see kajastub kahtlemata ka finantsolukorras. Euroopas on meil üle 35 miljoni erakliendi ja pakume üha rohkem teenuseid, sealhulgas säästmist, investeerimist ja krediiti, varsti hakkame pakkuma ka eluasemelaene, mida leedulased saavad esimesena proovida. Plaanime jätkata kasvu," ütleb Revolut Holdings Europe'i tegevjuht Vytautas Valvonis.

UAB Vilniaus prekyba, üks suurimaid Leedu omandis olevaid ettevõtteid Baltikumis, tõusis Balti TOP 30-s kolmandalt kohalt teisele, suurendades oma väärtust 5,7 miljardi euroni ehk 19% võrra võrreldes eelmise aastaga. Ettevõte on Eestis esindatud Maxima, Barbora ja EuroApteka kaubamärkidega. Kolmanda koha sai Thermo Fisher Scientific Baltics UAB, kes oli varem kaks aastat järjest Baltikumi kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelis esikohal. Ettevõtte väärtus vähenes aastaga 13% võrra 5,4 miljardi euroni. „Tõenäoliselt oli väärtuse languse taga nõudluse vähenemine peale Covid 19 pandeemia lõppu, sama trendi nägime Eestis AS Icosageni ja Synlab Eesti OÜ puhul, millede väärtused vähenesid tänavuses Eesti edetabelis analoogselt,“ kommenteeris Illar Kaasik.

Kolme Balti riigi – Eesti, Läti ja Leedu - kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabeli koostasid Prudentia, Confidentuse ja Nasdaqi esinduste eksperdid Tallinnas, Riias ja Vilniuses, kes viisid läbi laiaulatusliku finantsanalüüsi, mis põhines avalikul teabel ettevõtete tulemuslikkuse ja juhtimise kohta.

Üksteist Balti TOP 30 nimekirja kuuluvatest ettevõtetest on sel aastal registreeritud Leedus, üheksa Eestis, neli Lätis ja kuus on registreeritud mitmes Balti riigis.

Finantssektori ettevõtted on Balti riikide TOP 30 enim hinnatud ettevõtte seas esikümnes

Märkimisväärseid positiivseid väärtuse muutusi ei täheldanud mitte ainult Revolut, vaid ka teised Balti riikides tegutsevad finantssektori kontsernid: Swedbank (4. koht), SEB (6. koht) ja Luminor (9. koht). Kõigi nende väärtus kasvas aasta jooksul järsult, 17 protsendilt 28 protsendini. Veel üks finantsasutus, LHV Group, mis pakub pangateenuseid Eestis ja omab litsentsi Ühendkuningriigis, saavutas 18. koha.

Kolmekümne kõige väärtuslikuma ettevõtte edetabeli koostanud ekspertide sõnul on tähelepanuväärne, et esmakordselt oli Balti TOP 30 hulgas ka Leedus registreeritud krüptovaluutafirma. Bifinity (22. koht), mille väärtus on üle 1 miljardi euro, kuulub maailma ühe suurima krüptovaluutabörsi Binance'i asutaja ja tegevjuht Changpeng Zhaole. Bifinity pakub Euroopa Majanduspiirkonnas fiat-valuuta makseteenuseid Binance'i klientidele, kes soovivad Binance'i rahakotist eurosid välja võtta või krediitkaardi kaudu eurodega krüptot osta.

Energiaga seotud ettevõtete väärtused varieerusid ebaühtlaselt

Energiaettevõtete väärtus tõusis erinevalt - Latvenergo (5. koht), mis on Eestis tuntum oma tütarettevõtte Elektrum nime all, tõusis 38 protsenti, samuti Eesti Energia (12. koht), mis on mujal Baltikumis tuntud oma tütarettevõtte Enefit nime all, kasvas 35 protsenti.  Ignitise kontserni (8. koht) väärtus kasvas vähem - 13 protsenti, samas kui börsil noteeritud rohelise energia tootja "Enefit Green" (15. koht) väärtus vähenes 4 protsenti. Eesti Energia ja Enefit Green kontsernina mille koguväärtusega oleks pea 3 miljardit eurot, oleks olnud edetabelis 6 kohal .

Samas Leedu ettevõte Epso-G, mis haldab elektri- ja gaasiülekandeettevõtteid Litgrid, Amber Grid ja teisi firmasid ning kuulus eelmisel aastal Balti riikide kõige väärtuslikumate ettevõtete hulka, kaotas väärtust ja libises Balti TOP 30 nimekirjast välja. Greni kontserni (25. koht), mis toodab ja pakub soojust kogu Leedus, Lätis ja Eestis ja mis tänavu omandas Eestis näiteks kaugkütteettevõtte AS ESRO, väärtus langes 9 protsenti. Utilitas (28. koht) – Eesti soojuse ja elektri tootja ja tarnija, kaotas 13 protsenti oma väärtusest.

TOP 30-sse jõudsid kaks uut naftaga seotud ettevõtet: Orlen Lietuva (14. koht) ja Eesti Viru Keemia Grupp (27. koht), mis on põlevkiviõli ettevõte, mis tegeleb ka soojuse ja elektri koostootmise ning peenkemikaalide tootmise ja toodetega kauplemisega.

Metsasektori ettevõtete read on drastiliselt hõrenenud

Balti TOP 30 ekspertide hinnangul on eelmisel aastal säranud metsandussektori positsioon tänavu oluliselt nõrgenenud. Kõige rohkem (-25%) langes Läti riiklik metsandusettevõte Latvijas Valsts Meži (9. koht). Leedu riiklik metsandusettevõte Lietuvos Valstybinių miškų urėdija ja Eesti riiklik metsandusettevõte Riigimetsa Majandamise Keskus ei pääsenud tänavu enam üldse kolmekümne parema hulka. Balti TOP 30-st langes välja ka Eestis registreeritud Graanul Invest, mis on üks Euroopa suurimaid puidupelletitootjaid.

Telekommunikatsioonisektoris ei ole "status quo" muutunud

Balti riikides on Telia, Tele 2 ja Bitė kaubamärkide all tegutsevate telekommunikatsiooniettevõtete positsioonid vähe muutunud. Telia Group (10. koht), mis kaotas 9% oma väärtusest, säilitas oma juhtpositsiooni telekommunikatsioonisektoris Balti riikides, samas kui Tele 2 Group (16. koht) ja Bitė Group (17. koht) suurendasid oma väärtust vastavalt 8 ja 6%.

TOP 30 hulka kuulub vaid üks Baltimaade kuulsaim tehnoloogia ükssarvik

Uuringu käigus hinnati ainult avalikult kättesaadavaid andmeid Balti riikides registreeritud ettevõtete kohta, mistõttu jäid nimekirjast välja mõned tuntud Balti tehnoloogia idufirmad ja ükssarvikud, mis ei konsolideeri finantstulemusi Balti riikides või ei ole veel ületanud kasumilävendit.

Tuntud Balti päritolu tehnoloogiasektori ükssarvikute - nagu Bolt, Wise, Playtech, Vinted, Nord Security, Printful ja Baltic Classified Group - hulgast on Balti TOP 30 tänavu  koht vaid Leedu asutajate ja Londoni börsil noteeritud reklaamiplatvormi kontsernil Baltic Classified group (13. koht). "Eeldame, et järgmisel aastal näeme TOP 30-s rohkem ükssarvikuid, sest mõned neist on lõpuks hakanud kasumlikult töötama ja neid saab hinnata Baltic TOP 30 metoodika järgi, mille kohaselt määratakse ettevõtte väärtused ja finantsteenuste ettevõtete puhul ka omakapitali väärtused võrdleva kordaja meetodil, st turuhindade järgi," ütles Illar Kaasik.

Balti riikide ettevõtete väärtuse analüüsi käigus hindavad Balti TOP 30 eksperdid igal aastal rohkem kui tuhande Leedu, Läti ja Eesti ettevõtte andmeid. Ettevõtete väärtus (finantsteenuseid pakkuvate ettevõtete puhul - nende omakapitali väärtus) määratakse kindlaks võrreldavate kauplemiskordajate meetodi (turupõhine lähenemine) abil ning ettevõtte avatust, läbipaistvust ja juhtimist hinnatakse avalikult kättesaadava teabe põhjal. Börsil noteeritud ettevõtete väärtused arvutatakse börsil olnud hinna alusel. Kui ettevõte tegutseb mitmes Balti riigis, hinnatakse selle väärtust konsolideeritud alusel.

Firmade ostu ja müügi nõustamise ettevõtte Prudentia, Nasdaq Tallinna börsi ja advokaadibüroo Triniti poolt novembris avaldatud tänavuse TOP101 Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabeli kolm esimest olid 2023. aasta lõpu andmete põhjal Swedbank Eesti väärtusega 1,96 miljardit eurot, Luminor Bank 1,74 miljardit eurot ja Eesti Energia 1,62 miljardit eurot. 


Lisainfo:

Illar Kaasik, Prudentia juhtivpartner: mob 505 1753; e-post: Illar.kaasik@prudentia.ee




Ekspertarvamused

top-101-eesti-vaartuslikumad-ettevotted-erisaade-kas-majandus-poordub-tousule

TOP 101 Eesti väärtuslikumad ettevõtted erisaade: Kas majandus pöördub tõusule?

vaata lähemalt
rait-kondor-estonian-large-companies-provide-vital-services

Rait Kondor | Eesti suurfirmad pakuvad elutähtsaid teenuseid

vaata lähemalt
lenno-uuskula-challenges-for-enterprises-and-trends-in-the-estonian-economy

Lenno Uusküla | Ettevõtluse väljakutsed ja arengusuunad Eesti majanduses

vaata lähemalt