Mattias Wallander | Üksiksarvikud Tallinna börsile?


Mattias Wallander, Enlightresearch.net asutaja ja analüütik

Esmapilgul on raske mõista, kuidas Eesti majanduskasv saab olla maailma parimate seas. Kuid TopTechi nimekirja lugemine muudab selle arusaadavaks. Nimekiri sisaldab Fintechi (Wise), Mobility (Bolt) ja B2B (Pipedrive) valdkonna globaalseid liidreid. Kui need oleksid 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistlused, pääseks Eesti poolfinaali koos Prantsusmaa, Belgia ja Inglismaaga-nii head on Eesti mängijad/ettevõtjad. Pole üllatav, et maailma parimad investorid jälgivad aktiivselt Eesti idufirmade  meeskondi.

Lisaks kohalike talentide kasvatamisele meelitavad need ükssarvikud või beebi-ükssarvikud kohale tipptalente üle kogu maailmaja arvestades, et tegemist on hästi tasustatud ametikohtadega, loob iga ametikoht majandusteooria kohaselt tõenäoliselt vähemalt 3-5 lisatöökohta. Nii et tegelikult on üsna lihtne aru saada, kuidas on Eesti saavutanud maailmatasemel majanduskasvu. Nimelt, kui teil on Messi, Ronaldo, Neymar, Mbappe, De Bruyne (Villig, Ragnar, Madiberk, Kotkas, Aho), on teil kindlasti üks parimaid liigasid maailmas. .

Kuid alati on asju, mida parandada ja ma usun, et  üks ahvatlevamaid eesmärke võiks olla  praegu see, et Eesti aktsiaturg oleks sama elav kui Eesti idufirmade turg. Võiks arvata, et Eesti aktsiaturg ei suudaks kunagi konkureerida USA Nasdaqi või Londoniga, kuid Eesti idufirmad on tõestanud, et see ikkagi on võimalik. Usun, et on vaja veenda idufirmade asutajaid noteerima Tallinna börsil. Allpool on ära toodud 5 põhjust, miks peaks Eesti idufirma noteerima Tallinna börsil:

  1. Preemia väärtusele.  Eesti ettevõtted on ajalooliselt kaubelnud  madalamatel hinnatasemetel võrreldes konkurentidega suurematel turgudel, mis on takistanud omanikke oma ettevõtteid Eestis noteerimast. See EI OLE enam nii. Näiteks Tallinna börsi tuntuim kasvuaktsia LHV on P/BV suhtarvu põhjal kõigi teiste USA, Euroopa ja Jaapani börsil noteeritud pankadega võrreldes kõrgemalt hinnatud (veel kõrgemalt on hinnatud ainult Itaalia FinecoBank, huvitav on seejuures see, et ka neil on ROE umbes 20% ja kontor Ühendkuningriigis). Teine näide on Harju Elekter, mille aktsia on sel aastal tõusnud üle 50% mitte sellepärast, et inimesed oleksid elevil elektriseadmete tootmisest (mis on tegelikult põnevam, kui inimesed arvavad), vaid seetõttu, et Harju Elektril on osalus Skeleton Technologies (nr 4 TopTechi nimekirjas).
  2. Rootsi riskikapitali meelitamine.  Olles aktiivne investor Rootsi aktsiaturul, küsin kord aastas oma Rootsi maaklerilt, kes töötab ühe Rootsi juhtiva online-maakleri Avanza juures, miks nad ei ava kauplemisliine Nasdaq Baltic’uga. Vastus on alati: "Liiga väike turg, pole huvitavaid ettevõtteid". Olen üsna kindel, et kui Bolti-sugune ettevõte oleks noteeritud Tallinnas, avaksid Rootsi ja Soome juhtivad maaklerid kauplemisliinid vähem kui kuu ajaga. See annaks Eesti ettevõtetele juurdepääsu Euroopa kõige aktiivsematele tehnoloogiainvestoritele - Rootsi on börsil noteeritud iduettevõtete poolest Euroopa kõige aktiivsem turg - suurem kui London ja Frankfurt.
  3.  Tagasi ühiskonnale. Börsil noteerimine Nasdaq Tallinnas on parim viis rikkuse jagamiseks inimestega, kes elavad ühiskonnas, kus teie ettevõte on üles kasvanud. Ja ma pean silmas nn tavainimesi, kes investeerivad sada kuni viissada eurot. Enamik neist investoritest ei osta Londonis või New Yorgis noteeritud aktsiaid. Arvestades Bolti kõrget tuntust Eestis, ei üllataks mind, kui umbes pool elanikkonnast võtaks osa Bolti IPOst (nagu umbes poolel elanikkonnal on Kaubamaja püsikliendikaart). Rootsi enim omatud aktsia on Investor B, millel on umbes 250 000 aktsionäri, st isegi mitte pool Eesti elanikkonnast.
  4. Tallinn on lahe. London ja New York on lahedad linnad. Aga Tallinn on palju lahedam. Londonis ja New Yorgis pendeldate 1-2 tundi, kui teil on vaja kontorisse minna või kui soovite loodust või randa näha. Tallinnas on kõik, mida soovite - rand, mets, kontor - 15 minuti kaugusel. Londonis või New Yorgis maksate lõunasöögi eest 30 eurot, Tallinnas 6,85 eurot. Londonis või New Yorgis maksate lapse hariduse eest 1M+ eurot, Tallinnas on see tasuta - ja põhiharidus on PISA andmetel Euroopas parimal kohal.
  5. Rahvuslus positiivses mõttes. Kui äri on nagu professionaalne sport, mida ma sageli arvan, et see nii on, siis ehitada oma ettevõte Eestisse ja seejärel kolida peakontor Londonisse ja noteerida ettevõte Londonis oleks võrreldav  Katrina Lehisega, kes vahetaks kodakondsuse, koliks Ühendkuningriiki ja esindaks neid olümpiamängudel. Ma mõistan täielikult, et suured globaalsed investorid soovivad, et ettevõtted, kuhu nad investeerivad oleksid registreeritud nende koduriigis, kuid lõpuks on kõige olulisem ikkagi ettevõte ise. Üks hea  näide on Rootsi ükssarvik Sinch, kes hoidis oma peakorterit Rootsis ja noteeris oma aktsiad Rootsis, vaatamata sellele, et ettevõtte müük Rootsis oli alla 5% ning juhtivaid A-seeria investorid Ühendkuningriigist ja USA-st. Ehk on Eesti ükssarvikute jaoks võimalik topeltnoteerimine Tallinnas ja Londonis/New Yorgis? Ma arvan, et kõik oleks üllatunud, kui aktiivne kauplemine Tallinnas toimuks.

Ekspertarvamused

at-the-top-of-the-2024-baltic-top-30-of-the-most-valuable-companies-the-trio-of-lithuanian-companies-the-leader-has-changed

Tänavused Balti TOP 30 kõige väärtuslikumad ettevõtted selgunud – tipus on Leedu ettevõtete kolmik, liider on vahetunud

vaata lähemalt
top-101-eesti-vaartuslikumad-ettevotted-erisaade-kas-majandus-poordub-tousule

TOP 101 Eesti väärtuslikumad ettevõtted erisaade: Kas majandus pöördub tõusule?

vaata lähemalt
illar-kaasik-four-years-of-decline-ratio-of-the-total-value-of-top101-companies-to-estonias-gdp-falling

Illar Kaasik | Neljas aasta vähikäiku - TOP101 ettevõtete koguväärtuse ja Eesti SKP suhe väheneb

vaata lähemalt