Prudentia Tallinn partner
Indrek Uudeküll
Kui Eesti rahvuskalaks on juba aastaid mõru naljana nimetatud palgalõhet, võib rahvusloomaks varjamatu uhkusenoodiga pidada ükssarvikut. 2021. aastal tõusis Eesti 7 miljardiettevõttega suurima ükssarvikute arvuga riigiks Euroopas. Ehkki armastame Skype’i, Wise’i, Bolti ja teiste sarnaste ettevõtete üle kollektiivselt uhkust tunda, hoomavad kasvuettevõtete olulisust kohalikus majanduses veel vähesed. Selleks tulidki Prudentia Tallinn koostöös Siena Secondary Fund’i ja Asutajate Seltsiga välja eraldi tehnoloogiaettevõtete pingereaga, et nende potentsiaali ning panust selgemini mõõta.
Esimesel koroonakevadel vastandati teravalt Tallinki ja Bolti toetamist riigieelarvest. Tuliseks kiskunud ühiskondlik diskussioon illustreeris ilmekalt, kui raske on kasvuettevõtete rolli kohalikus majandusruumis hinnata. Toonane rahandusminister nimetas Bolti “makse vähe maksvaks jagamismajanduse äpiks”, mis alahindab nii iduettevõtete tänast panust kui tulevast potentsiaali.
Tehnoloogiaettevõtete roll Eesti majanduses on aina suurem ja osatähtsuse kasv muude sektoritega võrreldes kordades kiirem. Käegakatsutavatest numbritest rääkides töötab täna ca 1% Eesti töötajatest tehnoloogiafirmades, makstes riigile ca 130 milj EUR tööjõumakse. Praeguse kasvutempo juures võivad kasvuettevõtted 2030. aastaks moodustada juba 30% Eesti sisemajanduse kogutoodangust.
Võib liialdamata öelda, et idudest on võrsumas meie majanduse kasvumootor. Sellele lisandub omakorda kasu meie rahvusvahelisele mainele, mida võib pidada hindamatuks.
Kasvuettevõtted vajavad eraldi pingerida
Tõsi ta on, et Tallinki ja Bolti suguseid ettevõtteid samale kaalule panna ei saagi. Prudentia Tallinn koostöös Nasdaq Tallinnaga koostab Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabelit TOP101.ee. Nimekirjas ei figureeri enamasti aga kasvuettevõtted, sest neil puuduvad ajaloolised kasuminäitajad.
Selleks, et tehnoloogiaettevõtete dünaamilisi arenguid arvesse võtta ja nende rolli kohalikul majandusmaastikul paremini kirjeldada, koostatigi neile eraldi kasvuettevõtete pingerida. Sarnaseid edetabeleid koostavad üle maailma näiteks Financial Times ning Deloitte, ehkki iga pingerea metoodika on mõnevõrra erinev.
TOPTech hoiab silma peal Eesti asutajate poolt loodud tehnoloogiaettevõtete väärtuste kasvul, võttes arvesse ka tuleviku kasvu. Eesmärgiks on anda ettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ning sarnasest metoodikast lähtudes.
- Tabelisse pääsevad vaid tehnoloogiaettevõtted, mis on määratletud sarnaselt Asutajate Seltsi idufirmade käsitlusega, s.o kiiresti kasvavad tehnoloogiaettevõtted, millel on vähemalt üks Eesti asutaja või mis on registreeritud Eestis JA firma peakontor või vähemalt 20% töötajatest on Eestis.
- Hinnatakse ettevõtete omakapitali väärtust, mis sektori omapärana(väike laenukoormus) on ettevõtte väärtuse sarnane.
- TOPi koostamisel kasutatakse avalikest allikatest kättesaadavat ning ettevõtte poolt esitatud informatsiooni.
2021. aasta TOPTech pingerida
Esimesse TOPTech pingeritta kuuluvad 25 kasvuettevõtet, mille hulgas annavad tooni nii teada-tuntud tehnoloogia vapiloomad nagu Wise ja Bolt, aga ka vähem kõlapinda saanud ettevõtted nagu meditatsiooni- ja lõõgastusrakendus Synctuition või oma valdkonnas maailma liider krüptoraha P2P müügiplatvorm Paxful.
Ülekaalukalt domineerivad topis erinevad finantsteenuste ettevõtted nagu Monese ja Admiral Markets, sealhulgas arvukalt erinevaid krüptorahade teenuseid (Paxful, Coinmetro ja Change Invest). Samuti annavad tooni äritarkvara pakkujad (Pipedrive, Glia, Scoro, Toggl) ja erinevate transpordi-, kulleri- ning pakiteenuste pakkujad (Bolt, Starship).
Topist leiab ka tarkvaraarendusettevõtted Nortal ja Helmes, mis näitavad ilmekalt, et ka n-ö traditsioonilise kasumiettevõttena on võimalik tehnoloogiatoppi jõuda. Mõlemad grupid on hoogsalt üle maailma laienemas ning nii käivet kui kasumit kasvatamas.
Lisaks leiab pingereast teada-tuntud Veriffi, Testlio ning kohaliku investorite kogukonna lemmiku Ampler Bikes.
Sarnast jaotust võib kasvuettevõtete püünel märgata kogu maailmas — alates Euroopast ning lõpetades Iisraeliga, mis ainsa riigina maailmas Eestit ükssarvikute populatsiooni poolest edestab. Euroopa 10 väärtuslikuma startupi hulgas oli 2020. aastal koguni 6 fintech ettevõtet nagu Checkout.com, Klarna ja Revolut (sh meie oma Wise).
Iisraelis on pilt veidi kirjum, ent hulgaliselt finantsteenuste ettevõtteid leidub ka nende ükssarvikute väärtusedetabeli eesotsast, näiteks eToro, Rapyd ning Pagaya. Samuti läheb hästi erinevatel äritarkvara pakkujatel infoturbest (Tanium) masinõppel põhineva müügilahenduseni (Gong).
Illar Kaasik, Prudentia Tallinn juhtivpartner rõõmustab, et idufirmade top teoks sai: “Meilt on TOP101 kõrval kasvu- ja tehnoloogiaettevõtete pingerida oodatud juba ammu. Tegemist pole olnud lihtsa ülesandega, sest metoodika peab arvesse võtma kasvuettevõtete toimimise spetsiifikat. Usume, et uus edetabel aitab mõista kasvuettevõtete väärtust nii valdkonna kontekstis kui ühiskonnas laiemalt.”