Ettevõtete ostu-müügi turg vallutab uusi tippe


Aleksei Vorobjov, Prudentia Tallinn vanemanalüütik

Tiina Sõber, Prudentia Tallinn analüütik

2021. aasta on M&A valdkonnas olnud rekordiline – Mergermarketi andmetel on aasta esimese kolme kvartali jooksul tehtud üle maailma ettevõtete ostu-müügitehinguid 4,5 triljoni dollari väärtuses. Madalad intressimäärad ning keskpankade ulatuslik rahatrükk on viinud olukorrani, kus suure tõenäosusega ületatakse aasta lõpuks 2007. aasta rekord, kui M&A tehingute koguväärtus ulatus 4,6 triljoni dollarini.

Millised on nii öelda kuumad sektorid, kus tehakse enim suuremaid tehinguid? Mergermarketi info kohaselt on globaalselt kindlaks liidriks tehnoloogiasektor (27%), millele järgnevad tervishoid (10%), kinnisvara (7%), finantssektor (6%) ning kommunaalteenused ja energiasektor (6%). Nendes sektorites on ka Eestis viimastel aastatel tehtud mitmeid suuri tehinguid – TOP 101 esindatud ettevõtetest on viimastel aastatel omanikke vahetanud näiteks Luminor Bank, Graanul Invest, Gren Eesti (endise nimega Fortum Eesti) ning Gren Tartu (endise nimega Fortum Tartu). Tehnoloogiasektorist rääkides on Asutajate Seltsi andmete kohaselt Eesti päritolu tehnoloogiasektori ettevõtted käesoleval aastal kaasanud ligi 1 miljard eurot kapitali.

Kõrvutades väljatoodud sektoreid TOP 101 edetabelitega, paistab silma tervishoiu sektori vähene esindatus Eesti kõige väärtuslikumate ettevõtete nimekirjas. Seda eelkõige põhjusel, et meditsiinivaldkond on Eestis väga killustunud. Erandiks on avalikule sektorile kuuluvad suurhaiglad. Viimased on jäänud TOPist välja, kuna enamjaolt tegutsetakse sihtasutuse vormis ning ei konkureerita turul sarnaselt teiste äriühingutega (suurem osa sissetulekust tuleb riigieelarvest). Meditsiinivaldkonna ettevõtetest oleks tõenäoliselt kuulunud edetabelisse SYNLAB, kuid TOPi koostamise ajaks ei olnud ettevõte esitanud oma 2020. aasta majandusaasta aruannet. Kuigi meditsiinisektori ettevõtted TOP 101 edetabelis esindatud pole, on sektor M&A poole pealt tegus ka Eestis. Näidetena  saab tuua 2020. aasta kevadel lõpuni viidud apteegireformi ning Qvalitas Arstikeskuse ja Unimed Gruppi müügi Soome päritolu tervishoiugrupile Mehiläinen 2021. aasta kevadel.

Kinnisvara sektoril on väga oluline roll Eesti majanduses. TOP 101 edetabelis on 22 ettevõtet, mille põhitegevus on kinnisvara opereerimine või arendamine. Nende koguväärtus on 4,4 miljardit eurot ning sektor moodustab 15% TOP 101 koguväärtusest. Vaadates Euroopa kinnisvaraturgu tervikuna, oli see üks enim COVID-19 poolt mõjutatud sektoritest. 2020. aasta esimeses pooles oli suur teadmatus ning ebakindlus tuleviku osas. Viiruse leviku tõkestamiseks piirati inimeste liikumist, mis tähendas hotellidele ja meelelahutussektori ettevõtetele käibe kadumist sisuliselt üleöö. BNP Paribas toob oma ülevaates välja, et logistika sektor oli kinnisvara valdkonnas ainus, mis COVIDi tingimustes kasvas ning see on põhjendatav muutusega tarbijate ostukäitumises. Nimelt pandeemia ajal telliti rohkem kaupu interneti teel ning oli juurde vaja kohti, kus tooteid ladustada.

M&A kontekstis oli 2020. aasta kinnisvara sektorile keeruline. Tehingute aktiivsus kukkus 2020. aastal Euroopas 16% võrreldes 2019. aastaga. S&P Capital IQ andmetel oli 2020. aasta suurimaks tehinguks Igsa Service Limited müük Blackstone Groupile. Igsa Services Limited omab ja opereerib üliõpilaste majutusasutusi Ühendkuningriigis ning tehingu väärtus oli 5,4 miljardit eurot. Eestis toimunud tehingutest võib välja tuua Tallinna kesklinnas asuva SEB panga peahoone ostu East Capital Fondi poolt 2020. aasta juunis 46 miljoni euro eest.

Sarnaselt teistele valdkondadele, on ka kinnisvara sektor 2021. aastal taas aktiveerunud. Erinevate riikide abipaketid koroonamõjude vähendamiseks ning mahukad USA ja Euroopa Keskpankade võlakirjade ostuprogrammid on kiirendanud inflatsiooni, mis motiveerib investoreid otsima kohti, kuhu vaba kapital paigutada. Investorid otsivad hea rahavooga objekte ning kinnisvara valdkonnas võiks neid leida. Kuid tuleviku mõttes on õhus ka ohumärgid. Hiina suurarendaja China Evergrande Groupil on tekkinud suured probleemid oma kohutuste täitmisega, millel võib olla jahutav mõju ülemaailmsele kinnisvara valdkonnale.

Lisaks M&A turule, on olnud 2021. aasta väga hea aasta ka Tallinna börsile. OMX Tallinn üldindeks on aasta algusest kasvanud 25%. Indeksi kasvu on oma panuse andnud LHV Groupi ja Coop Pank, mille aktsiate väärtused on tõusnud vastavalt 122% ja 168%. Kas nende edu võiks proovida korrata ka Bigbank, mis on TOP 101 tabelis ainus kohalike omanikega pank, mille aktsiad ei ole avalikult kaubeldavad? Või Admiral Markets, mis on viimastel aastatel kasvatanud jõudsalt nii oma tegevusmahtu kui ka kasumlikkust? TOP 101 kõige väärtuslikum ettevõte kinnisvara valdkonnas on Riigi Kinnisvara, mis võiks samuti osa oma aktsiatest teha avalikult kaubeldavaks ning seega pakkuda alternatiivi kohalikele kinnisvara fondidele.

2021. aasta on olnud Eesti ettevõtetele väärtuste kasvu mõttes edukas. Seda peegeldab nii TOP 101 edetabeli kogumahu kasv 40% võrra, kasvav Tallinna börs kui ka aktiivne M&A turg. Viimastel aastate toimunud suurtehingud näitavad, et Eesti ettevõtted suudavad ligi meelitada suuremaid investeeringuid ning on atraktiivsed ka geograafilises mõttes kaugemal asuvatele investoritele.


Ekspertarvamused

illar-kaasik-four-years-of-decline-ratio-of-the-total-value-of-top101-companies-to-estonias-gdp-falling

Illar Kaasik | Neljas aasta vähikäiku - TOP101 ettevõtete koguväärtuse ja Eesti SKP suhe väheneb

vaata lähemalt
rait-kondor-estonian-large-companies-provide-vital-services

Rait Kondor | Eesti suurfirmad pakuvad elutähtsaid teenuseid

vaata lähemalt
villu-zirnask-estonia-needs-bigger-companies-lets-not-be-afraid-of-ma-deals

Villu Zirnask | Eestil on liiga vähe hiigelettevõtteid. Ärme karda ega sega julgeid ühinemis- ja ülevõtmistehinguid

vaata lähemalt