Illar Kaasik | Värskes TOP 101-s peegelduvad nii Eesti majanduse väljakutsed kui võimalused


Illar Kaasik: Prudentia Tallinn juhtivpartner

2021. aasta  Eesti kõige väärtuslikumate ettevõtete TOP 101 edetabelis peegelduvad juba täies mahus nii koroona-aastate keerdkäigud kui värsked väljakutsed ja kasvuvõimalused. Tänavu juba kolmandat korda Prudentia Advisory ning Nasdaq Tallinna poolt koostatud ettevõtete pingerida loob võrreldava andmete aegrea ning annab hea võimaluse kohalikku majandusmaastikku pikaajaliselt analüüsida.

TOP 101 2021 Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabel koostati ettevõtete 2020. aasta majandustulemuste ning börsiettevõtete 2021. aasta juunikuu seisu kordajate baasil. Turuolukorra iga-aastane fikseerimine oli ka üks topi loomise eesmärke, aga omamoodi õnneliku juhusena sai esimene vai piltlikult öeldes maasse just koroonaeelsel ajal. 2019. aasta TOP annab meile hindamatu võrdlusmaterjali veel paljudeks aastateks.

2021. aasta TOP 101

Esmapilgul on edetabeli rivistus jäänud laias laastus samaks – nii esikümnes kui topis tervikuna figureerivad 80% ulatuses samad nimed. Täpsemad numbrid peegeldavad aga üldist optimistlikku kasvufaasi, kuhu Eesti majandus tundub jõudnud olevat. Tänavu oleme näinud nii kahekohalisi majanduskasvu protsente kui Euroopa kõrgeimat inflatsiooni ning nüüd ka hüppelist kasvu ettevõtete väärtuses.

TOP 101 tipust leiame teist aastat järjest Eesti Energia, mille kulumieelne ärikasum (EBITDA) on küll pea 60 miljoni euro võrra vähenenud, aga väärtus 30% kasvanud – ennekõike tänu taastuvenergia osakaalu suurenemisele ning valdavalt soodsale majanduskeskkonnale. Tänaseks teeb Eesti Energia ka kõigi aegade müügirekordeid, millele aitab kaasa hoogsalt kasvav elektri turuhind.

Kui 2019. ja 2020. aasta edetabelite koguväärtus oli võrdlemisi sarnane (vastavalt 20,74 ja 20,69 miljardit eurot), siis 2021. aasta TOPi väärtus on kasvanud 28,99 miljardi euroni. Osaliselt mõjutab seda ka finantssektori metoodika muutus (EU piirkonna finantssektori kordajate asemel võtsime aluseks Skandinaavia kordajad), aga oma rolli mängib kindlasti aktsiaturgude taastumine üleüldiselt. Covidi kriisis on saavutatud teatud stabiilsus, samuti on valitsused majandust agressiivsete toetusprogrammidega turgutanud. Sarnaselt kasvas Nasdaq Market Cap 2020. aasta 21,7 miljardilt 2021. aastaks 33,7 miljardi euroni.

Kõnekas on ka fakt, et kui 2019. aastal pääses edetabelisse ettevõtte väärtusega vähemalt 67,1 miljonit eurot, siis 2020. aastal oli piiriks 58,7 miljonit ning 2021. aastal 86,3 miljonit! Siiski tasub tähele panna, et kuigi topi koguväärtus kasvas, siis ettevõtete EBITDA vähenes pea 300 miljoni euro võrra – sellest suure osa moodustavad küll Tallink ja Eesti Energia.

Kuidas idaneb Eesti majandus?

Märkimist väärib asjaolu, et kui TOP 101 väärtuslikuma ettevõtte koguväärtuseks tuli 2021. aastal 28,99 miljardit eurot, siis TOP Tech 25 Eesti kasvuettevõtte pingerea väärtus oli oktoobris 21 miljardit eurot. Ehkki kiire kasvuga iduettevõtete hindamise metoodika on mõnevõrra erinev klassikaliste väärtusettevõtete hindamisest – ja seetõttu ei figureeri TOP 101-s ka näiteks Wise’i või Bolti – ilmestab see hästi iduettevõtete rolli Eesti majanduses.

Prudentia Advisory, Siena Secondary Fund ja Asutajate Selts koostasid 2021. aastal esimest korda TOP Tech edetabeli just selleks, et nende kaalu ning potentsiaali Eesti majanduses paremini mõõta. Käegakatsutavatest numbritest rääkides töötab täna ca 1% Eesti töötajatest tehnoloogiafirmades, makstes riigile ca 130 milj EUR tööjõumakse. Praeguse kasvutempo juures võivad kasvuettevõtted 2030. aastaks moodustada juba 30% Eesti sisemajanduse kogutoodangust.

Tehnoloogiatopi hinnangud võtavad arvesse ka ettevõtete tulevikupotentsiaali ning potentsiaali neil kahtlemata jagub. Võib liialdamata öelda, et idudest on võrsumas meie majanduse kasvumootor ning sektoril tasub uhkuse ja huviga teravalt silma peal hoida.

Enefit Green pöörab roheväljakutse võimaluseks

TOP101-s võiduka Eesti Energia juurde tagasi tulles väärib eraldi käsitlemist Enefit Greeni IPO, mille ajastus oli erakordselt õnnestunud – nii maailmas kui kohalikul turul olid meeleolud optimistlikud ja kosilast ootamas palju vaba raha. Taastuvenergia on juba iseenesest kuum teema, samas on ettevõtte portfellis mitmekülgne valik erinevaid taastuvenergia liike – päike, tuul, vesi ja pelletid. Aktsiad märgiti investorite poolt neljakordselt üle, jaenõudluse rahuldamiseks suurendati emissiooni poole võrra ning kokku üle 60 tuhande investori tegi Enefit Greenist tõelise rahvaaktsia.

Kui käesoleva TOPi koostamisel oldi noteerimise osas veel äraootaval seisukohal, võib IPO mõjusid täies mahus näha juba järgmise aasta edetabelis. Tänaseks on Enefit Green teatanud ka suurepärastest III kvartali majandustulemustest, mis värsketele investoritele vaid rõõmu sai teha.

Enefit Green on hetkel vast silmapaistvam osa Eesti Energia rohelisest tulevikuvisioonist – aga miks mitte ka Eesti majanduse tulevikuvisioonist tervikuna? Tulevale aastale ning aastakümnetele võib energiahindade ja inflatsiooni tõusu ning toorainete kättesaadavuse poolest vaadata nii mure kui põnevusega. Üle ega ümber ei saa ka koroonakriisist, mille nakatumisnumbrites on Eesti taas hõivanud maailma esikoha.

Mis oleks, kui võtaks neid väljakutseid takistuse asemel hoopis erakordse võimalusena? Kas defineerime ennast põlevkiviriigi või ükssarvikute riigina? Meie digitaalne ühiskond ja tehnoloogiasektori edu loob Eestile erakordsed eeldused, et olla rohepöörde ülesannete lahendajate ning võitjate hulgas.


Ekspertarvamused

kristupas-kukarskas-ettevotte-vaartuse-vastuolud-kui-avatus-tahtsam-kui-tulemused

Kristupas Kukarskas | Ettevõtte väärtuse vastuolud - kui avatus on tähtsam kui tulemused

vaata lähemalt
karlis-krastins-balti-top30-ainulaadne-vahend-mille-eesmark-edendada-balti-ettevotete-globaalset-konkurentsivoimet

Kārlis Krastiņš | Balti TOP30 on ainulaadne vahend, mille eesmärk on edendada Balti ettevõtete globaalset konkurentsivõimet

vaata lähemalt
illar-kaasik-leedu-lati-eesti-top-30-vaartuslikuma-ettevotte-koguvaartus-45-miljardit-eurot

Illar Kaasik | Leedu, Läti, Eesti TOP 30 väärtuslikuma ettevõtte koguväärtus on 45 miljardit eurot

vaata lähemalt