Leedu, Läti, Eesti TOP 30 väärtuslikuma ettevõtte koguväärtus on 45 miljardit eurot
Illar Kaasik, Prudentia Tallinn juhtivpartner
Global M&A võrgustiku partner
Balti maade kõige väärtuslikum ettevõte on endiselt Maxima omanik Vilniaus Prekyba. Muljetavaldava 5,3 miljardi eurose käibega, kuues riigis tegutsev, 2 000 kauplust omav ning 46 000 töötjale tööd pakkuv ettevõte on olnud väga edukas Leedu investorite poolt asutatud ettevõte. Lisaks Maximale teame teda veel Barbora, Euro Aphoteca ning Akropolise kaubamärkide kaudu. Kas edulugu jätkub oludes, kus konkurents jaekaubandusturul kasvab Lidli tulekuga Lätti ja Eestisse, seda näitab aeg.
Eesti ettevõtetest on kõige väärtuslikum Eesti Energia 6. kohal, tema järel tuleb kohe Läti Latvenergo. Üldse on Eesti ettevõtteid TOP 30s kokku kümme, mis pole paha tulemus arvestades, et Eesti on rahvaarvult kõige väiksem. Pealegi ei sisaldu TOP 30s tehnoloogiaettevõtted. Võttes arvesse rahakaasamiste järgi arvutatud väärtust, oleks Bolt siin edetabelis 3. kohal. Mergermarketi andmetel on globaalselt 2021. aasta esimese kolme kvartali jooksul teostatud 4,5 triljoni dollari väärtuses ettevõtete ülevõtmistehinguid, milledest 27% on läbi viidud tehnoloogia- ning 10% tervishoiusektoris. Tervishoiusektori ettevõtetest on TOP 30s esindatud biotehnoloogia arendamise valdkonnas tegutsev Leedus asuv Thermo Fisher Scientific Baltics väärtusega 4,3 miljardit eurot. Ettevõte kuulub kontserni, mille peakontor asub USAs, Massachusettsis ja mis tegeleb vähiravimite väljatöötamise, toiduohutuse ja kliiniliste uuringutega.
Läti ettevõtetest on teisel kohal Latvijas Valsts Meži, mis on oma tegevuselt sarnane Eesti Riigimetsa Majandamise Keskusega. Huvitav ettevõte on Lätis asuvatest ettevõtetest kolmandale kohale jõudnud Mikrotikls. Ettevõte asutati 1996. aastal ruuterite ja traadita Interneti-teenuse pakkujate süsteemide arendamiseks. Nüüdseks pakub MikroTik kaubamärgi all tegutsev ettevõte riist- ja tarkvara interneti ühenduse loomiseks mitmes eri riigis üle maailma ning tegemist on arvestatava globaalse tegijaga omas valdkonnas. Kusjuures on tegemist väga kasumliku ärimudeliga - ettevõte teenis 2020. aastal 360 miljoni euro suuruse käibe juures 84 miljonit eurot EBITDAt!
Seitse TOP 30s olevat ettevõtet ei liigitu riigipõhiselt. Kuna tegemist on mitmes Balti riigis äritegevust omava ning välisomandis olevate ettevõtetega, pidasid TOPi koostajad õigeks mitte määratleda antud ettevõtete puhul riigipõhist staatust. Nende hulgas on näiteks pangad, telekomiettevõtted ja tanklaketid.
Nasdaqi poolt hinnatavate corporte governance skooriga hinnati tähelepanuväärselt kõrgelt börsil noteeritud ettevõtteid. Parima tulemuse sai Ignitis, kes sai 100 puntki ehk maksimaalse skoori. Samal ajal madalaima tulemuse sai Bite Lietuva. Börsiettevõtteid on TOP 30s kõige rohkem Eestist, koos Eesti Energiaga kokku viis, mis kirjeldab kapitaliturgude arengut ja praktikat erinevates riikides. Siinjuures peab jällegi välja tooma võimaluse, mis terendab Eesti ettevõtluse jaoks - noteerige oma ettevõtte aktsiad Nasaqis, kaasake kapitali ning kasutades M&A strateegiat saavutage kiire kasv ning realiseerige ettevõtte väärtuse kasvatamiseks erinevaid sünergiaid. Tänane seis kapitaliturgudel globaalselt ja ka Eestis pakub selleks häid võimalusi.