TechTop liikmed ei ole ainult koodikirjutajad, vaid liigutavad ka rauda ja kaupa
Illar Kaasik
Juhtivpartner, Prudentia Tallinn
TopTech 2022. aasta edetabelis on väärtuslikkuse järgi reastatud 30 ettevõtet, millest 70% moodustavad FinTechi, SaaS ning tarkvara arenduse ettevõtted. Samas on edetabelisse jõudnud ka edukad riistvara arendajad, logistika- ja kaubandusvaldkonna ettevõtted.
Selle aasta TopTech’i võitja ja Eesti väärtuslikuim tehnoloogiaettevõte on Bolt, mille teenuseid kasutab pea 100 miljonit inimest 45 riigis. Ettevõtte missiooniks on pakkuda isiklikule autole alternatiivseid taskukohaseid liikumisviise kõikjal maailmas. Samuti arendab Bolt aktiivselt toidu kullerteenuseid. Ettevõtte selgelt äratuntavalt bränditud sõiduautod, tõuksid ja jalgrattad on hästi märgatavad ja omavad selget potentsiaali muuta linnades nii liikuvust kui keskkonna toimimise põhimõtteid.
Logistikavaldkonna teenustele on pühendunud samuti Starship. Eesti keelde tõlgituna tähelaev meenutab meie tänavatel StarTrek filmi kangelast mis ületades erinevaid raskusi suvel ja talvel toimetab oma klientidele kaupa. Veebruariks 2022 oli Starship toimetanud kohale juba 3 000 000 kaubasaadetist ning märtsis suudeti kaasata investoreilt 100 milj USD.
Täna pole veel TechTop’is Cleveron Mobility’t – ettevõtet, mis tegi Nasdaq Tallinna väärtpaberiturul 2022. aastal börsidebüüdi ning jagab informatsiooni koostööst vana partneri Walmartiga ega ka AuveTech’i iseliikuva bussi arendajat. Samas on selge, et kõik eelnimetatud logistikalahendusi pakkuvad ettevõtted võivad muuta nii Eestit kui maailma ning loovad võimaluse, et Eestist saab esimene riik maailmas, kus kauba ja inimeste vedu toimib robotiseeritult või vähemasti jagamismajanduse põhimõtetest lähtuvalt.
Reaalsus on ka see, et inimkonna ja tehnoloogia arengu ajalugu on alati olnud seotud sõdadega. Täna Ukrainas toimuv kiirendab tõenäoliselt Milrem arenguid ja kasvatab ka ettevõtte väärtust. Ettevõtte arendatavad iseliikuva sõiduki platvormid on strateegilise huvi objektiks nii NATO liikmesriikidele, kuid mitte ainult. Venemaa on suisa teatanud pearahast, mida ta on valmis maksma Ukrainas kättesaadava Milremi sõiduki eest. 2021. aastal alustas väljakutsuvatesse keskkondadesse uuenduslikke robootikalahendusi arendav ettevõte strateegilist koostööd Saksamaa peamise lahingutankide ja - süsteemide tootjaga Krauss-Maffei Wegmanniga, viimane omandas Milremis ka 25% suuruse osaluse. Milrem pole küll täna veel TOPis, aga on sinnapoole kiirete sammudega liikumas.
Maailmas on ka kätte jõudmas periood, kus fossiilsete kütuste kasutamine ei taga enam inimkonna pikaajalisi vajadusi. Sellega seonduvalt on mitmed suurriigis maailmas seadnud eesmärgiks rohepöörde elluviimise, millesse Eesti taustaga Skeleton on andmas oma märgilist panust. Jaapani üks suurimaid konglomeraate Jaapani Marubeni Corporation tegi 2021. aastal Skeletoni omakapitali 40 miljoni euro suuruse investeeringu. Kuna mõjukas Marubeni Corporation on seadnud eesmärgiks elektrivaldkonna tehnoloogiate kiire arendamise, annab see Skeletonile hea võimaluse siseneda uutele turgudele. Skeletoni kumegrafeeni patendeeritud tehnoloogia lubab toota miljoni laadimistsükliga suure võimsusega patareisid, mida vajavad seadmed- masinad, kus tehnoloogilises protsessis on vaja salvestada või tarbida kiiresti arvestatav kogus energiat (nagu näiteks auto pidurdamisel ja kiirendamisel).
Samuti tahaks ära märkida TOPi jõudnud B2Bs valdkonnas tegutsevat ettevõtet MarkIT, mis pakub 40 riigis oma klientidele kontoritehnika soetamise hankekeskkonda. Valdkonnas, mis esialgu tundub olevat traditsiooniline ning konkurentsitihe, on MarkIT välja arendanud klientidele aega ning kulusid kokkuhoidva ning kontoritarvete hankeosakonna töötajaid olulises mahus asendava tehnoloogiatoote. Prognoosida võib, et tulevikus hakkab MarkIT taolises ettevõttes suures mahus tööprotsesse juhtima ja arendama tehisintellekt.
Kõik need saavutused ja tehnoloogilised võidud ei oleks aga võimalikud tarkade ja ettevõtlike inimesteta Eestist ja mujalt maailmast. Bolt andis 2021. aasta lõpu seisuga tööd pea 3000 inimesele maailmas, tabelisse pürgivas Milremis töötab täna 180 inimest. Tehnoloogiaettevõtteid koondava Asutajate Seltsi prognooside põhjal töötab 2030. aastal ehk juba 8 aasta pärast tehnoloogiasektori ettevõtetes 10 % Eesti töötajatest ning sektor annab 30% Eesti SKTst. Sestap on meile kõigile Eesti majanduse pikaajalise konkurentsivõime seisukohalt äärmiselt oluline, et tänaste TechTop ettevõtete edulugu jätkuks. Ning pidevalt sünniks ka juurde uusi teadmis- ja tehnoloogiamahukaid ettevõtteid, kellest parimal juhul saaks võrsuda meie järgmised ükssarvikud.