TopTech2022 edetabelisse tõusnud metaversumi avataridega tegelev Ready Player Me sai Eesti vastupidavaima tehnoloogiafirma eriauhinna



TopTech2022 edetabelisse tõusnud metaversumi avataridega tegelev Ready Player Me sai Eesti vastupidavaima tehnoloogiafirma eriauhinna

Eile õhtul toimunud Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni juubeliõhtusöögil anti TopTechi ehk Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõte edetabeli tänavusele võitjale Boltile üle peapreemia ning kuulutati eriauhinnana välja Eesti vastupidavaim tehnoloogiafirma Ready Player Me. 

Toptechi edetabeli eestvedaja, M&A-tehinguid nõustava firma Prudentia Tallinna partneri Indrek Uudekülli sõnul on Ready Player Me alati kõigi raskuste kiuste suutnud oma ärimudelit uuenda ja seeläbi suurt rahvusvahelist edu saavutada. „2022 oli firmale tõelise läbilöögi aasta, sest esmakordselt Eesti väärtuslikumate tehnoloogiafirmade edetabelisse pääsenud firmade seas saavutati kõrgeim koht ja jõuti juba esikümne lõppu,“ kommenteeris Uudeküll.  

TopTechi ühe koostaja Siena Secondary Fundi partner Rando Rannuse sõnul on Ready Player Me  väga hea näide, miks on Eesti tehnoloogiaettevõtlus edukas olnud ja just siit on sündinud elaniku kohta kõige rohkem (jagame seda positsiooni Iisraeliga) ükssarvikuid ehk üle miljardi euro suuruse koguväärtusega ettevõtteid. «Minu meelest on edu valem seotud meie valmisolekuga mitte loobuda proovimisest. Soomlastel on selle kohta oma sõna -  “sisu”, inglise keeles kirjeldavad seda vast kõige paremini sõnad “resilience” või “grit”,» selgitas Rannus. 

 TopTechi tänavuse eriauhinna pälvinud Ready Player Me (varem tuntud kui Wolf3D), mille algusaeg läheb peaaegu kümne aasta taha, on oma teekonna jooksul teinud mitmeid pöördeid, millest kõige tähelepanuväärsem on ilmselt see, et nende üks esimesi teenuseid/tooteid oli 3D loodete printimine. „Kes oleks võinud arvata, et jõutakse 3D-printimisest metaversumi? Noh, te ei tea seda alguses, kuid kui teil on vastupidavust ja tahtekindlust, siis leiate tee eduni. Eestlastele, kelle startup-DNA osaks on vastupidavus ja tahtekindlus, annab see eelise võrreldes teiste asutajatega üle maailma,“ märkis Rannus.

Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete edetabeli TopTech võitis tänavu Bolt (väärtus 7,4 miljardit eurot). Teisel kohal oli Wise (5,8 miljardit eurot) ja kolmandal Veriff (1,3 miljardit eurot).

Edetabeli koostajateks olid M&A tehingute nõustaja Prudentia Tallinn ja järelturuinvesteeringutele tehnoloogiaettevõtetesse keskendunud Siena Secondary Fond.

30 ettevõtte väärtus kokku on üle 21 miljardi euro ning kõige tulusam valdkond tundub pingerea põhjal olevat mobility – 2 selle valdkonna ettevõtet moodustavad TOPi koguväärtusest koguni 36%. Järgnevad 10 fintech ettevõtet, mis moodustavad kokku 35% TOPi väärtusest. Samas pingeritta kuuluvad 8 B2B SaaS ettevõtet, kes summarselt moodustavad 13 protsenti tabeli koguväärtusest.  

TopTech edetabel aitab selgemini näha ja mõista Eesti tehnoloogiaettevõtete potentsiaali ning panust kohalikku majandusse. Edetabeli koostamiseks antakse ettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ning konkreetse metoodikaga.   

TEADMISEKS TOIMETAJALE!

Tutvu Eesti 2022 TopTech edetabeliga siin: https://www.toptech.ee/  

 

TopTech edetabeli metoodika:  

·       Tabelisse pääsevad  kiiresti kasvavad tehnoloogiaettevõtted, millel on vähemalt üks eesti asutaja või mis on registreeritud Eestis JA firma peakontor või vähemalt 20% töötajatest on Eestis.  

·       Hinnatakse ettevõtete omakapitali väärtust, mis sektori omapärana on väikese laenukoormuse tõttu ettevõtte väärtuse sarnane.  

·       Kui ettevõte on noteeritud (sealhulgas alternatiivsetel investeerimisplatvormidel või tokenid krüptoraha platvormil), kasutatakse väärtusena turukapitalisatsiooni seisuga 31.08.2022; 

·       Juhul kui ettevõte on kaasanud raha viimase 12 kuu jooksul, arvutatakse väärtus viimase rahasturingi põhjal

·       Kui ettevõte on müüdud viimase 12 kuu jooksul finantsinvestorile, siis kajastatakse väärtusena ettevõtte müügihinda

·       Kui mitte ükski eespool nimetatutest ei kehti, siis kasutatakse käibepõhist turukordajat. Võrdlusbaasis on samas valdkonnas tegutsevad ettevõtted, mis on noteeritud börsil või on viimase 12 kuu jooksul raha kaasanud; 

·       Pingerea koostamisel kasutatakse avalikest allikatest kättesaadavat ning ettevõtte poolt esitatud informatsiooni.

·       Kasutatud allikad: Crunchbase, CapitalIQ, Orbis, Infopank, Mergermarket, StartupEstonia. 

 

Lisainfo:

Indrek Uudeküll, Prudentia Tallinn partner; e-post: indrek.uudekyll@prudentia.ee

Rando Rannus, Siena Secondary Fund’i partner; e-post: rando.rannus@siena.ee


Ekspertarvamused

illar-kaasik-four-years-of-decline-ratio-of-the-total-value-of-top101-companies-to-estonias-gdp-falling

Illar Kaasik | Neljas aasta vähikäiku - TOP101 ettevõtete koguväärtuse ja Eesti SKP suhe väheneb

vaata lähemalt
rait-kondor-estonian-large-companies-provide-vital-services

Rait Kondor | Eesti suurfirmad pakuvad elutähtsaid teenuseid

vaata lähemalt
villu-zirnask-estonia-needs-bigger-companies-lets-not-be-afraid-of-ma-deals

Villu Zirnask | Eestil on liiga vähe hiigelettevõtteid. Ärme karda ega sega julgeid ühinemis- ja ülevõtmistehinguid

vaata lähemalt