Tiina Sõber | Mitmed TOP 101-s edukad ettevõtted kasutavad M&A-d osana kasvustrateegiast


Mitmed TOP 101-s edukad ettevõtted kasutavad M&A-d osana kasvustrateegiast

Tiina Sõber

Prudentia Tallinn projektijuht


2021. aasta purustas globaalse ühinemiste ja ülevõtmiste (mergers and acquisitions ehk M&A) turu mõistes rekordeid, kuid 2022. aastal on näha selgeid märke jahenemisest. Venemaa sissetung Ukrainasse, intressimäärade kasv, kõrge inflatsioon ning käärid hinnaootuse ja reaalse väärtuse vahel on tekitanud olukorra, kus potentsiaalselt võib 2022. aasta tehingute maht jääda alla isegi 2020. koroona-aastale. 

Mergermarketi andmetel on 2022. aasta esimese 9 kuuga tehtud ülemaailmselt tehinguid 2,97 triljoni dollari väärtuses, sellest kolmandas kvartalis kõigest 722 miljardi dollari väärtuses. Võrreldes käesoleva aasta teise kvartaliga on see 38% vähem ning 2021. aasta kolmanda kvartaliga võrreldes on toimunud lausa 54% langus. Valdkondade mõistes on globaalselt jätkuvalt tehingute suuruse järgi esikohal tehnoloogiasektor (20%), millele järgnevad kommunaalteenused ja energeetika (11%) ning tervishoid (9%). 

Nagu ikka, jõuavad Eestisse globaalsed trendid väikese viivitusega. M&A turu mõistes ei ole tehingute arv Eestis 2022. võrreldes 2021. aastaga vähenenud. Konkurentsiametile on esitatud käesoleva aasta esimese 10 kuu jooksul 50 koondumisteadet, eelmise aasta sama perioodi jooksul 45. Samas pole olnud suuri, üle 1 miljardi euro väärtusega tehinguid. Globaalses mõttes kõige aktiivsematest valdkondadest on tehnoloogiasektor ning kommunaalteenused ja energeetika Eestis esirinnas nii M&A-s kui ka TOP 101 Eesti väärtuslikumate ettevõtete edetabelis. Tervishoiusektorist on TOP 101-s esindatud vaid Eesti suurim meditsiinilabor Synlab. Samas M&A mõistes on tegemist aktiivse sektoriga. Turu killustatuse tõttu ei ole tehingud küll suured, kuid toimub turu konsolideerumine. Selles vallas on viimastel aastatel olnud väga aktiivne näiteks Confido Healthcare Group, kes on viimastel aastatel võtnud üle mitmeid erinevaid kliinikuid ja seeläbi kasvatanud nii spetsialistide arvu kui ka laiendanud pakutavate teenuste hulka.

Asutajate Seltsi andmetel on Eesti tehnoloogiaettevõtted 2022. aasta esimese 10 kuuga kaasanud rekordilised 1,3 miljardit eurot. Tõsi, sellest ligi pool ehk 628 miljonit eurot kaasas TOP Tech-i järgi Eesti kõige väärtuslikum tehnoloogiaettevõte Bolt juba aasta alguses. Bolti TOP 101 edetabelist ei leia, kuna metoodika kohaselt arvutatakse ettevõtete väärtus EBITDA (kasum enne intresse, makse ja kulumit) kordaja põhjal ning Boltil ei ole õnnestunud siiani kasumit teenida. Investeeringuid tehnoloogiasektorisse on 2022. aastal teinud teiste seas TOP 101-s esindatud pangad, Luminor ja LHV. Nimelt omandas Luminor märtsis Maksekeskuse. LHV omakorda ostis märtsis makselahenduste pakkuja EveryPay ning käesoleva aasta aprillis teatas LHV 1 miljoni euro suurusest investeeringust Eesti finantstehnoloogiaettevõttesse Tuum.

Kommunaalteenuste ja energeetika sektoris tegutseb juba praegu mitmeid TOP101-te kuuluvaid suuri tegijaid, kuid energiakriisi valguses tehakse jätkuvalt aktiivselt investeeringuid. Näiteks teavitas TOP 101 kuuluva ettevõtte Gren Tartu tütarettevõte oktoobris Kirde Soojuse ostust. Kirde Soojus on varasemalt Viru Keemia Grupile kuuluva VKG Soojuse emaettevõte, mis tegeleb soojusenergia edastamise ja müügiga kaugküttevõrgu vahendusel Kohtla-Järvel ning Jõhvis. Rääkides taastuvenergiasse investeeringuid tegevatest ettevõtetest, paistab teiste seast silma päikese- ja tuuleparkide arendaja Sunly, kes teavitas oktoobris 200 miljoni euro kaasamisest. Sunly käesoleval aastal veel TOP 101 edetabelisse 2021. aasta negatiivse EBITDA tõttu ei mahtunud, kuid lähiaastatel on tal potentsiaali sinna pääseda. Samuti teeb aktiivselt selles valdkonnas investeeringuid Enefit Green, mis asub tänavuses TOP 101 edetabelis 7. kohal.

Meeldiv on näha, et üha enam ei ole Eesti ettevõtted ainult ostuobjektideks, vaid M&A-d kasutatakse ühe strateegiana ettevõtte laienemisel ning uutele turgudele sisenemisel. Selles osas on näidanud eeskuju TOP 101 edetabelisse kuuluvad IT arendusettevõtted Nortal ja Helmes, kes mõlemad on viimastel aastatel teinud mitmeid tehinguid ja selle läbi oma äritegevust rahvusvaheliselt laiendanud. Heaks näiteks on veel LHV, kelle tütarettevõte omandas oktoobris Ühendkuningriigis tegutseva ning septembri lõpus likvideerimisprotsessi algatanud Bank Northi väike- ja keskmise suurusega ettevõtete laenutegevuse. Tehingu tulemusena sisenetakse Ühendkuningriigi laenuturule. Varasemalt oli LHV-l Bank Northis investeeringuna 9,3% suurune osalus.

Tehes  ennustusi 2023. aasta M&A turu kohta, siis märksõnaks on ettevaatlikkus. Raha hind turul kallineb ning sellest tulenevalt ollakse investeeringute osas varasemast selgelt valivamad. Eriti tehnoloogiasektori puhul on näha, et investorid ei keskendu enam ainult kiirele kasvule vaid vaadatakse pigem kasvu ja kasumlikkuse kombinatsiooni. Samas teatud sektorites tehakse jätkuvalt aktiivselt tehinguid. Näiteks meditsiin ja energeetika, mis selle tulemusena on tõenäoliselt järgnevatel aastatel enam esindatud ka TOP 101 edetabelis.  



Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
illar-kaasik-Swedbank-wins-TOP-101-but-Infortar-IPO-may-change-things-next-year

Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

vaata lähemalt