TopTech edetabel näitab, et vaatamata tagasilöökidele on Eesti tehnoloogiasektori tervis heas korras
Indrek Uudeküll
Prudentia Tallinn Partner
Eesti tehnoloogiaettevõtete pingerida TopTech paljastab, et vaatamata sektori rahastuspeo lõppemisele on kohalik ökosüsteem hea tervise juures. Globaalne rahastuskriis ettevõtete väärtuses veel ei kajastu ning välisfondide huvi Eesti tehnoloogiaettevõtete vastu on jätkuv. Prudentia Tallinn ja Siena Secondary Fund annavad TopTech edetabelit välja juba kolmandat korda.
Ehkki viimastel kuudel on nii Eesti kui rahvusvahelises meedias kajastust saanud idusektori n-ö aadrilaskmine ning viimase 10 aasta suurim kriis, näitab TopTech 2023 edetabel, et pigem oleme jõudnud vahepealsest rallist tagasi vanasse reaalsusesse. Sellist pingerida iseloomustab muidugi retrospektiivne vaade ja ajaloolised andmed. Kuna muutused tehnoloogiasektoris on kiired, võivad ka muutused ettevõtete väärtuses toimuda pealtnäha üleöö. Nii mõnelgi juhul aeg näitab, kas täna keerulises olukorras olevad ettevõtted suudavad raskused läbida või kaovad nad meie ettevõtlusmaastikult. Võrreldes 2022. aastaga oli Eesti 30 väärtuslikuima tehnoloogiaettevõtte edetabeli koguväärtus samas suurusjärgus, langedes küll siiski 2%. Tabelisse pääsemiseks oli aga vaja mullusest mõne miljoni võrra kõrgemat hinda.
Eesti tehnoloogiatopi varumeeste pink on pikk
Pingereas jätkus aktiivne verevahetus – kokku oli tänavu 5 uut tulijat ning eelmise aasta 5 vägevat jäid varumeeste pingile. See näitab, et sektori tagala on tugev ning pidevalt lisandub ka uusi tegijaid.
Uued tulijad on kaitsetööstusettevõte Milrem Robotics (140M EUR), küberturvalisuse treeningplatvorm RangeForce (85M EUR), digitaalkriminalistika lahendust pakkuv küberturvalisusettevõte Binalyze (90M EUR), vesinikutehnoloogiat arendav Elcogen (224M EUR) ja krüptoraha kauplemise automatiseerimisprogramm Bitsgap (128M EUR). Bitsgap ja Binalyze pikendasid välismaiste asutajatega ettevõtete nimekirja, kus ootasid juba ees Glia ning Yolo.
Pingerea esiosast leiab vanad tegijad Wise’i ja Bolt’i, kes on 2022. aastaga võrreldes kohad vahetanud. Mõnele ettevõttele sai saatuslikuks aga avalike finantsandmete puudumine – seetõttu jäi tänavu tabelist välja näiteks Pipedrive, kelle peakontor on USAs. Sama saatus võib järgnevatel aastatel tabada veel mõnda ettevõtet.
Tuleval aastal tasub teravalt silma peal hoida ülemaailmselt kuumadel valkondadel nagu AI ja andmetöötlus. Eestis on selgeim näide AI kasutamisest Pactum, aga ka teised tegijad nagu Bolt või Starship rakendavad tehisaru üha enam oma teenuste arendamisse.
Turul on üha rohkem kodumaist raha
2023. aastal sai pöörane raha sissevool idusektoris otsa – ebakindlad ajad ning baasintresside tõus lasid üle maailma koroonajärgsest mullist õhu välja ning sundisid investoreid rahakotiraudu koomale tõmbama. Nagu öeldud, on pigem tegemist vanasse reaalsusesse naasmisega, sest eelnevate aastate ralli oli nii peadpööritav.
Esimese hooga võib ehmatavana mõjuda tõdemus, et 2022. aastaga võrreldes kahanesid 2023. aastal investeeringud Eesti tehnoloogiaettevõtetesse 85%! Täpsematesse numbritesse süüvides pole pilt aga sugugi nii halb. Eelneval kahel aastal moodustas Bolti poolt kaasatud raha ca 50% koguinvesteeringust Eesti tehnoloogiasektorisse – tänavu pole aga Bolt raha kaasanud.
Samuti kaasasid mitmed teised Eesti iduettevõtted rekordsummad just 2022. aastal enne käesoleva aasta langust. Seega on sektoril hoolimata tänavustest tagasihoidlikest investeerimismahtudest tervikuna piisav puhver kasinate aegade üleelamiseks.
Kohalikud fondid investeerivad üha enam hilisemates rahastusringides (A-st edasi). Uute valdkondade käimasaamisel on abiks riiklikud fondid, kes teevad turutõrke kõrvaldamiseks investeeringuid näiteks rohe- või süvatehnoloogia valdkondades. On omaette küsimus, kas riigi tugi ja sekkumine on idusektoris vajalik või põhjendatud.
Uue trendina võib tehnoloogiasektoris märgata ka üha rohkem M & A tehinguid (ing. mergers and acquisitions, ühinemised ja ülevõtmised). Ettevõtete laienemine läbi M&A tehingute on ka Eestis viimase mõne aasta jooksul olnud kasvavaks trendiks. 2023 aastal tehti Eestis muljetavaldav arv (küll mitte rahalises mõttes) exit’eid ehk asutajate ja algsete investorite väljumisi ettevõtetest osaluse müügi teel. Rõõmu teeb, et nendest edukatest exit’itest teenitud raha investeeritakse üha enam tagasi kohalikule turule. Näiteks Milrem Roboticsi asutaja lubas müügist saadud miljonid taas Eesti majandusse investeerida ning on esimestest iduinvesteeringutest juba avalikult rääkinud. Viimase kahe aasta jooksul on märgata ka välisfondide kasvavat huvi Eesti tehnoloogiaettevõtete omandamise vastu.
Kohalike ettevõtete edust tekib lumepalliefekt (või miks mitte ka Skype’i või Wise’i efekt), mis näitab selgelt meie idusektori küpsemist. Mida rohkem suudab kohalik kapital ettevõtteid rahastada üha hilisemates rahastusvoorudes, seda enam jääb sellisest väärtuse kasvust Eestisse ja seda edukam on meie ükssarvikute kasvulava tulevikus.
Tutvu Eesti 2023 TopTech edetabeliga siin: https://top101.ee/tech