Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

Illar Kaasik, Prudentia Tallinn juhtivpartner

Aleksei Vorobjov, Prudentia Tallinn vanemanalüütik

2022. aasta tulemuste põhjal koostatud tänavuse TOP101 võitja on teist aastat järjest Swedbank ja seda napilt Enefit Greeni ees. Swedbanga ja ka Enefit Greeni edu oleks võinud tegelikult ainsana ohustada seni veel edetabelis 13. kohale platseerunud valdusfirma Infortar. Seda juhul kui tabeli lukkumineku ajaks oleks neil jõudnud ära toimuda kavandatav IPO ning selle käigus oleks firma väärtuseks kujunenud rohkem kui 1,53 miljardit eurot.

Swedbanki juht Olavi Lepp rääkis eelmise aasta sügisel võitjatega tehtud podcastis, et tal oleks hea meel kui järgmise aasta võitja oleks taastuvenergia ettevõte, mis annaks kinnitust Eestis toimuvast energiasektori reformist.  Napilt jäigi Enefit Green selle aasta tabelis Swedbanga järel ja Luminori eest teiseks ja see on ettevõttele väga hea tulemus. Märgiline on see, et Enefit Green rajab Põhja-Pärnumaale Baltikumi võimsama ja kaasaegsema Sopi-Tootsi taastuvenergia tootmisala, kus on plaanitud alustada tootmist 2024. aasta lõpus.

Võitjal ongi olnud igati hea aasta

TOP101 võitja Swedbanki jaoks ongi olnud igati hea aasta. Pärjatud saadi ka maailma ühe juhtiva majandusajakirja Euromoney poolt, mis nimetas Swedbanki taas Eesti parimaks pangaks. Pangandussektorile tervikuna on viimane aasta tegelikult olnud päris vastuoluline. Ühelt poolt on suurtel jae pankadel läinud intressitulude ja -kulude suhte suure plussi tõttu väga hästi. Teisalt on sektor regiooni riikides olnud poliitikutepoolse pideva surve all ja pidanud taluma avalikkuse ja meedia süüdistusi hõlptulu teenimises. Ka Eestis on kõlanud poliitikute soov pankade kasumit täiendavat maksustada, mis päädiski hiljuti sündinud pankade ja valitsuse kokkuleppega. Nimelt maksavad siin tegutsevad suurpangad lähema kahe aasta jooksul täiendavaid dividende, mis toob riigile sellel perioodil eelarvesse ca 120 miljonit eurot erakorralist ja täiendavat maksutulu.

2022.-2023. aasta oluliseim muutus finantssektoris on toimunud deposiidi intressides. Ka Swedbank pakub täna hoiustajale kuni 4,5% intressi, mistõttu on pangas kiiresti kasvamas tähtajaliste deposiitkontode mahud. Loomulikult on kasutusse võetud ka AI, mis teenindab panga juturobotit. Jätkuvalt on ka Swedbank Eesti majanduse jaoks suurim laenuandja, omades 38% suurust turuosa. Swedbank on aktiivselt promonud ja oma laenupoliitikaga toetanud energia kokkuhoidu.

Järgmise aasta must hobune – Infortar?

AS Infortar on Eesti suurim investeerimisettevõte, mille portfellis on kontrollosalused mitmetes erinevate tuntud ettevõtetes nagu Tallink, Eesti Gaas, Gasso, Gaasivõrk ning mitmed erinevad kinnisvara- ja sidusettevõtteid. 2022. aasta TOP101 tabelis on AS Infortari väärtus meie metoodika põhjal 0,8  miljardit eurot, millega jõuti edetabelis 13. kohale. Oluline on aga siinkohal märkida, et TOP101 edetabeli metoodika põhineb kordajate meetodil, mis tähendab, et grupi varade võimalik börsiväärtus võiks olla oluliselt suurem. Kuna praeguse arvutuse aluseks on konsolideeritud EBITDA määr, siis jääb Infortari väärtuse arvestusest välja näiteks sidusettevõtte AS Tallink väärtus. Samuti ei kajastu äritegevuse väärtuses mõned muud varad – näiteks kinnisvara arendusprojektid, mis ei genereeri veel rahavoogu, samuti pole arvestatud AS Gaso äritegevuse mõju, kuna Läti ettevõte omandamine viidi lõpule alles 2023 aastal.

Potentsiaal kandideerida tabeli etteotsa on grupil tõesti suur. AS Infortari juhtkonna andmetel  jaguneb äritegevus  neljaks põhivaldkonnaks: energeetika, laevandus, kinnisvara ja toetavad valdkonnad. 2022. aasta oli Infortari jaoks väga edukas, seda nii energeetika kui ka laevanduse sektoris. Eesti Gaasi müügitulu ületas 2022. aastal 1 miljardi piiri ning ettevõtte puhaskasum oli 190 miljonit eurot, mis oli ettevõtte ajaloos rekordiline. 2023. aastal sõlmis Eesti Gaas ka lepingu Latvijas Gaze tütarettevõttele Gasole kuuluva Läti gaasijaotusvõrgu omandamiseks 120 miljoni euro eest. Läti gaasivõrk on neli korda suurem kui Eesti oma, teenindades pea 400 tuhandet klienti ning tõenäoliselt suudab Infortar realiseerida sünergiad, mis tekivad kahe naaberriigi gaasivõrkude omamisest. Läti infrastruktuuri ettevõtte käive on suurusjärgus 50 miljonit eurot. 2021. aastal teenis Gaso 11,5 milj eurot puhaskasumit ja EBITDA oli 24 miljonit eurot. 2022. aastal jäädi küll väiksesse kahjumisse.

Paranesid ka Infortari traditsioonilise kroonijuveeli Tallinki majandustulemused. Viimase aasta jooksul on AS Tallinki aktsia hind kasvanud pea 40%.  Kontserni 2023. aasta teise kvartali auditeerimata konsolideeritud müügitulu suurenes 11,5% võrra 229,7 miljoni euroni (206,0 miljonit eurot 2022. aasta teises kvartalis). Auditeerimata kulumieelne ärikasum (EBITDA) oli 68,5 miljonit eurot (28,7 miljonit eurot 2022. aasta teises kvartalis) ja auditeerimata puhaskasum 33,4 miljonit eurot (2022. aasta teises kvartalis oli puhaskahjum 0,7 miljonit eurot).

Grupi kolmas tegevusvaldkond kinnisvara on küll väärtuse mõttes surve all, kuna intressimäärad  on kasvanud, kuid tervikuna tasakaalustab kinnisvara portfell hästi teisi Infortari tegevusvaldkondi.

Milline võiks siis olla Infortari IPO väärtus, kui seda analüüsida põhitegevuste kaupa?  Ettevõte ise hindas Tallinki aktsia hinnaks kapitaliosaluse meetodil 2022. aasta lõpus 283 miljonit eurot. Energiasektori ettevõtete EV/EBITDA kordaja on jätkuvalt kõrge, olles 10 juures ja ärikinnisvara sektor on jätkuvalt atraktiivne. Infortari aktsia turuhinna prognoosi andmiseks on praegu veel vara, aga konstateerida saab fakte, et Infortari väärtus viimases TOP101 on 800 miljonit EUR, millele lisandub veel ca 41,66%  AS Tallinki turuväärtusest. 2023. aastal lisandub ettevõtte väärtusele samuti AS Gaso ostust tekkiv tulude kasv. Kokkuvõttes võib Infortar järgmisel aastal olla tugev pretendent TOP101 esikohale. Investori jaoks on ettevõtte äritegevuse struktuur hästi tasakaalustatud, maandades nii inflatsiooni kui majanduskeskkonna muutustest tulenevaid riske ja samas luues kontsernisiseseid sünergiaid ettevõtete vahel. Juhul kui AS Infortar jõuab lähiaasta jooksul IPO korraldamiseni, siis tulemus ettevõtte väärtuse numbril võib olla meeldivalt üllatav. Seega järgmisel sügisel avaldatavas 2023. aasta TOP101s peaks tulema tihe rebimine pangandussektori, taastuvenergia ettevõtete ning börsile tulevate uute tegijate näol.


Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
villu-zirnask-does-the-new-TOP101-justify-introduction-of-a-windfall-tax-Probably-no

Villu Zirnask | Kas värske TOP101 toetab lisamaksustamise mõtteid? Pigem ei

vaata lähemalt