TopTech edetabel 2023: Nortal sai tänavuse eriauhinna kui Eesti aktiivseim tehnoloogiafirma ühinemiste ja ülevõtmiste vallas


Lauri Isotamm (Siena Secondary Fund), Andre Krull (Nortal), Kaarel Kuddu (Wise), Indrek Uudeküll (Prudentia Tallinn) 

Pressiteade

6. oktoober 2023

TopTech edetabel 2023: Nortal sai tänavuse eriauhinna kui Eesti aktiivseim tehnoloogiafirma ühinemiste ja ülevõtmiste vallas

Jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day anti tänavuse Eesti väärtuslikumate tehnoloogiafirmade edetabeli TopTech peaauhind üle Wise’ile ning kuulutati välja ja anti üle eripreemia Eesti aktiivseimale tehnoloogiafirmale ühinemiste ja ülevõtmiste (M&A) vallas, mille sai tarkvaraarendusettevõte Nortal. 

TopTechi ühe koostaja Siena Secondary Fundi partner Rando Rannuse sõnul on Nortalile M&A eripreemia andmine tunnustus ettevõttele, mis on suutnud viimaste aastatega oma väärtust edukate ettevõtteostudega väga kiiresti tõsta. Teisalt on tegu TopTechi koostajate poolse tähelepanu juhtimisega Eesti tehnoloogiasektoris märgata oleva laiemale trendile kasutada kasvu saavutamiseks M&A tehinguid (ing. mergers and acquisitions, ühinemised ja ülevõtmised). „Eesti idufirmad on juba ammu olnud innovatsiooni, agiilsuse ja murranguliste ideede sünonüümid. Kuid kui need idufirmad küpsevad ja saavutavad teatud mastaabi, seisavad nad otsustava punkti ees: kas säilitada iseseisev kasv või ühendada jõud teise idufirma või suurema üksusega ühinemise ja omandamise kaudu,“ selgitas ta. Aasta 2023 on näidanud Rannuse sõnul selgelt, et Eesti idufirmad ei käsitle ühinemisi ja ülevõtmisi enam pelgalt väljumisstrateegiana, vaid teadlike sammudena kasvu ja innovatsiooni suunas.

Nortali juhatuse liikme ja tegevjuhi Andre Krulli sõnul on TopTechi koostajate tunnustus ühteaegu ootamatu ja meeldiv. „Olenemata jätkuvalt keerulisest olukorrast majanduses, millele annavad tooni nii sõda Ukrainas kui ka kümnendi kõrgemale tasemele kasvanud intressimäärad, jätkab Nortal oma kasvustrateegia elluviimist, et tugevdada väärtuspakkumist Nortali klientidele ja laiendada tööandjabrändi. Meie kasvustrateegia olulised osad on loomulik kasv koduturgudel, uute geograafiate avamine kui ka sobiva kultuuri ja ambitsiooniga ettevõtete ost ja ühendamine,“ kommenteeris ta.

TopTechi edetabeli koostamise eestvedaja Prudentia Tallinna partneri Indrek Uudekülli sõnul tehti 2023. aastal Eestis muljetavaldav arv (küll mitte rahalises mõttes)  exit’eid ehk asutajate ja algsete investorite väljumisi ettevõtetest osaluse müügi teel. „Kohalike ettevõtete edust tekib aga lumepalliefekt (või miks mitte ka Skype’i või Wise’i efekt), mis näitab selgelt meie idusektori küpsemist. Mida rohkem suudab kohalik kapital ettevõtteid rahastada üha hilisemates rahastusvoorudes, seda enam jääb sellisest väärtuse kasvust Eestisse ja seda edukam on meie ükssarvikute kasvulava tulevikus,“ märkis ta.

Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete edetabeli TopTech võitis tänavu Wise (väärtus 7,7 miljardit eurot). Wise'i poolt võttis Impact Day laval esikoha auhinna vastu pikaaegne tootedirektor Kaarel Kuddu: "Meil on au saada selline tunnustus just siin Eestis, kus asuvad Wise'i juured ning mis on koduks meie suurimale kontorile. See on kummardus kõigile meie 5000 töötajale, kes üle maailma Wise'i ehitavad, et rahvusvaheliste eludega inimeste ja ettevõtete igapäeva lihtsamaks muuta ja nende raha säästa. TopTech nimekirja vaadates võime Eesti kasvava tehnoloogiasektori üle tõeliselt uhked olla ja loodame, et lähitulevikus tekib ka nimekirja tippu rohkem konkurentsi"

Teisel kohal oli Bolt (5,2 miljardit eurot) ja kolmandal Veriff (1,3 miljardit eurot). Edetabeli koostajateks olid M&A tehingute nõustaja Prudentia Tallinn ja järelturuinvesteeringutele tehnoloogiaettevõtetesse keskendunud Siena Secondary Fund.

30 ettevõtte väärtus kokku on 20,5 miljardit eurot, langedes siiski aastaga 3%. Tabelisse pääsemiseks oli aga vaja mullusest mõne miljoni võrra suuremat väärtust - 64 miljonit eurot. Pingereas jätkus ka aktiivne verevahetus – kokku oli 5 uut tulijat ning eelmise aasta TOPist jäid 5 ettevõtet tänavu varumeeste pingile. Uued tulijad on kaitsetööstusettevõte Milrem Robotics (140M EUR), küberturvalisuse treeningplatvorm RangeForce (85M EUR), digitaalkriminalistika lahendust pakkuv küberturvalisusettevõte Binalyze (90M EUR), vesinikutehnoloogiat arendav Elcogen (224M EUR) ja krüptoraha kauplemise automatiseerimisprogramm Bitsgap (128M EUR).

TopTech edetabel aitab selgemini näha ja mõista Eesti tehnoloogiaettevõtete potentsiaali ning panust kohalikku majandusse. Edetabeli koostamiseks antakse ettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ning konkreetse metoodikaga.

Tutvu Eesti 2023 TopTech edetabeliga siin: https://www.toptech.ee/  

TopTech edetabeli metoodika:  

Tabelisse pääsevad  kiiresti kasvavad tehnoloogiaettevõtted, millel on vähemalt üks eesti asutaja või mis on registreeritud Eestis JA firma peakontor või vähemalt 20% töötajatest on Eestis.

Hindamise aluseks on avalikult kättesaadavad andmed ja ettevõtete endi poolt esitatud info. Hinnatakse omakapitali väärtust, kuna sektori omapära arvestades (madal võlakordaja) on ettevõtte väärtus ja omakapitali väärtus enamikel juhtudel sarnase suurusega.

Omakapitali väärtus leitakse järgmiselt:

Hindamise aluseks on avalikult kättesaadavad andmed ja ettevõtete endi poolt esitatud info. Hinnatakse omakapitali väärtust, kuna sektori omapära arvestades (madal võlakordaja) on ettevõtte väärtus ja omakapitali väärtus enamikel juhtudel sarnase suurusega.

Kui ettevõte on noteeritud (sealhulgas alternatiivsetel investeerimisplatvormidel või tokenid krüptoraha platvormil), kasutatakse väärtusena turukapitalisatsiooni seisuga 31.08.2023;

  • Kui ettevõte on kaasanud raha viimase 12 kuu jooksul, arvutatakse väärtus viimase rahasturingi põhjal;
  • Kui ettevõte on müüdud viimase 12 kuu jooksul finantsinvestorile, siis kajastatakse väärtusena ettevõtte müügihinda;
  • Kui mitte ükski eespool nimetatutest ei kehti, kuid ettevõte on esitanud oma finantsandmed TOPTech koostajatele või need on kättesaadavad avalikest allikatest, siis kasutatakse käibepõhist turukordajat. Võrdlusbaasis on samas valdkonnas tegutsevad ettevõtted, mis on noteeritud börsil või on viimase 12 kuu jooksul raha kaasanud;
  • Kui ettevõtte finantsandmed ei ole TOPTech koostajatele kättesaadavad ja viimasest rahastusringist või müügist finantsinvestorile on möödas rohkem kui 12 kuud, kajastatakse ettevõtte väärtus hindamisaastale eelnenud aasta tasemel;
  • Kui ettevõtte finantsandmed ei ole TOPTech koostajatele kättesaadavd ja ettevõtte viimasest rahastusringist või müügist finantsinvestorile on möödas üle 24 kuu, ei kuulu ettevõte hindamisele.

Hindamise viis läbi Prudentia koostöös Siena Secondary Fund’iga. Kasutatud allikad: Crunchbase, Infopank, Mergermarket, StartupEstonia.


Lisainfo:

Indrek Uudeküll, Prudentia Tallinn partner; e-post: indrek.uudekyll@prudentia.ee

Rando Rannus, Siena Secondary Fund’i partner; e-post: rando.rannus@siena.ee


Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
illar-kaasik-Swedbank-wins-TOP-101-but-Infortar-IPO-may-change-things-next-year

Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

vaata lähemalt