Indrek Uudeküll | Eesti tehnoloogiasektor elas tormi üle ja on valmis kasvuks


Eesti tehnoloogiasektor elas tormi üle ja on valmis kasvuks

Indrek Uudeküll

Prudentia Tallinn partner, edetabeli koostaja 

Tänavu sügisel juba neljandat järjestikust aastat avaldatav Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete edetabel TopTech näitab selle sektori ettevõtete märkimisväärset vastupidavust. Vaatamata ülemaailmsele rahastamiskriisile ja majanduslikult ebasoodsatele oludele ei ole kogu sektor mitte ainult püsinud stabiilsena, vaid näitab ka märke tulevasest tugevusest. Kuigi 2023. aasta finantskaose järeltõuked on endiselt tunda, on Eesti tehnoloogiaettevõtluse ökosüsteemi põhialused endiselt tugevad.

Toptech edetabelis on esindatud nii globaalsed liidrid kui ka innovaatilised idufirmad mitmetest tööstusharudest.

Uued tuljad ja väljalangejad

Võrreldes 2023. aastaga ei näe me selle aasta edetabelis selliseid nimesid nagu Glia, Testlio, Starship, Lightyear, Ready Player Me ja Veriff.  Seetõttu on langenud ka TOP 30 hulka pääsemise lävend, mis sellel aastal oli 30 miljonit EUR. Kuna nende ettevõtete peakontorid asuvad väljaspool Eestit, ei ole lihtsalt finantsandmed kättesaadavad, mistõttu on ka keeruline nende väärtust määrata. Meenutan, et antud edetabelisse jõudnud ettevõtete puhul lähtume väärtuse määramisel kas avalikest või ettevõtte enda poolt esitatud andmetest.

Samas andis see aga võimaluse altpoolt tulijatel pildile pääseda, nagu näiteks DefsecIntel Solutions (väärtusega 110 miljonit eurot), Threod (47 miljonit eurot), Ridango (62 miljonit eurot), LEI Register (44 miljonit eurot) ja Verge Motocycles (70 miljonit eurot).

Tabeli esiotsas on juba mitmendat korda Wise - seekord 8,6 miljardi euro suuruse väärtusega – ja seda positsiooni ohustab lähiaastatel küll ainult Bolt, mis hetkel 5,5 miljardi euro suuruse valuatsiooniga on teisel kohal. Loodetavasti näeme juba varsti, kas Bolti IPO on nii edukas, et ettevõte suudab järgmise aasta TopTech’is  esikohale tõusta Wise’i ette.

Sektor, mis kohaneb uute oludega

Kui 2023. aasta meediapealkirjad tundsid muret startup-sektori kahaneva väärtuse pärast, siis TopTech 2024 edetabel räägib millestki muust. Eesti 30 väärtuslikema tehnoloogiaettevõtte koguväärtus püsis suhteliselt stabiilsena (langedes 20,5 miljardilt eurolt 2023. aastal 19,2 miljardi euroni sel aastal) tänu tugevale ökosüsteemile, mis on kohanenud keerulisema rahakogumiskeskkonnaga. Kokku on 2024. aastal septembri seisuga rahastatud ettevõtteid  313 miljoni euro ulatuses, mis on võrreldes 2023. aastaga 25% vähem.  Suurimad rahastusringid, mida võiks esile tuua, toimusid järgmistes ettevõtetes: Starship, TUUM, Elcogen, Pactum ja Stargate Hydrogen.

Tänavuses edetabelis toimusid siiski ka mõned olulised nihked: uued tulijad nagu Defsecintel Solutions ja Therod tõid esile kaitsetööstustehnoloogia sektori kasvu Eestis. Need ettevõtted esindavad sektori tulevikku, meelitades ligi märkimisväärseid investeeringuid ning näidates ettevõtete innovatsioonisuutlikkust tipptasemel valdkondades. Milrem Robotics’i müük on juba tekitanud uusi ettevõtteid - suure tõenäosusega näeme järgmise aasta TOPis ka Frankenburg Technologies nime.

Sõda Ukrainas on andnud tõuke mitmetele käitsetööstuse ja küberturvalisuse ettevõtetele. Uued innovatiivsed lahendused võimaldavad  Eesti ettevõtetel siseneda kaitsetööstuse globaalsele turule, mis veel mõne aasta eest oleks tundunud ulmelise unistusena. 

Väljumistest reinvesteerimiseni

2024. aastal toimunud exit’ite ehk väljumiste arv Eesti tehnoloogiaettevõtetest kahjuks vähenes, kokku on 2024. aastal seniajani toimunud teadaolevalt 6 M&A tehingut, märkimisvääsem nendest oli Klausi müük Zendeskile aasta alguses ja viimase uudisena ka Monese müük. Oluline on see, et osa sellest kapitalist reinvesteeritakse tagasi Eesti majandusse, luues positiivse kasvutsükli nagu viimatine Milremi näide. Ka Bolti IPO, mida pingsalt oodatakse, tõotab anda täiendavat hoogu Eesti iduettevõtete järelkasvule.

Võib öelda, et kui globaalne riskikapital 2023. aastal Eesti tehnoloogiasektoris pisut taandus, siis kohalik rahastamine suurenes. See muutus näitab kasvavat usku Eesti tehnoloogiaettevõtete võimekusse laieneda ja konkureerida maailmaareenil.

Tehingute arvu on pidurdanud globaalne tehnoloogiaettevõtete väärtuste kukkumine, need paiknevad hetkel viimase 5 aasta keskmisest madalamal tasemel, mis ei motiveeri kohalikke ettvõtjaid exitit tegema.  

 Mõju Eesti majandusele  

2024. aasta esimesel poolaastal maksid Eestis registeeritud tehnoloogiaettevõtted tööjõumakse ligi 170 miljonit eurot, mis on ligi kaks korda rohkem kui 4 aastat tagasi, mil edetabeli kokkupanemisega alustasime. 

Maksuameti andmetele tuginedes lõid TOP 10 Eesti tehnoloogiaettevõtet 44% uutest töökohtadest. Juhtivad palkajad on ka meie edetabeli liidrid Wise, Bolt ja Pipedrive, olles ka aktraktiivseimate tööandjate nimekirjas.

Eestis registreeritud ettevõtete töötajatest on välistööjõudu 32%,mis näitab uute välistalentide värbamise vajalikkust kohaliku ökosüsteemi toetamiseks.

Terad eralduvad sõkaldest

Igal aastal oleme pidanud tunnistama ka edulugude purunemisi. Sel aastal oli selleks Planet 42, kelle investorid peaks siit kaasa võtma õppetunnid ja edasi liikuma. Kaotused selles valdkonnas on paratamatus.

Kokkuvõte

Kuigi globaalne tehnoloogiasektori kasvu kahanemine on avaldanud mõju ka Eesti tehnoloogiasektorile, siis tugev vundament, toetav ökosüsteem ja innovaatilise pühendumusega asutajad veavad kogu sektorit uuele kasvule, näidates ettevõtjate vastupidavust ja võimet liikuda sellistesse sektoritesse, kus toimub  innovatsioon ja tekib uus väärtuste kasv. 


Ekspertarvamused

top-101-eesti-vaartuslikumad-ettevotted-erisaade-kas-majandus-poordub-tousule

TOP 101 Eesti väärtuslikumad ettevõtted erisaade: Kas majandus pöördub tõusule?

vaata lähemalt
rait-kondor-estonian-large-companies-provide-vital-services

Rait Kondor | Eesti suurfirmad pakuvad elutähtsaid teenuseid

vaata lähemalt
lenno-uuskula-challenges-for-enterprises-and-trends-in-the-estonian-economy

Lenno Uusküla | Ettevõtluse väljakutsed ja arengusuunad Eesti majanduses

vaata lähemalt