Yrjö Ojasaar | Investorite fookus on nihkunud start-up’i kasvukiiruselt müügi ja kapitali (ärimudeli) efektiivsusele


Investorite fookus on nihkunud start-up’i kasvukiiruselt müügi ja kapitali (ärimudeli) efektiivsusele

Yrjö Ojasaar 

Investeeringute eest vastutav partner, Change Venture

Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete 2022. aasta edetabeli ilmumise hetkeks on pilt sektoris mitte just kõige roosilisem.  Praegu on eeter täis halbu uudiseid, mis kokkuvõttes mõjutavad kõigi start-upide rahakaasamist ja tegutsevate tehnoloogiaettevõtete väärtuse kujunemist.  

Esimene faktor sektori suures pildis on see, et inflatsioon on jõudnud üle 40 aasta kõrgeimale tasemele nii USA-s, Euroopas kui Ühendkuningriigis. Teiseks on noteeritud ettevõtete mediaanvaluatsioon langenud 12-kordselt tulevaselt tulult 4-5-kordsele, võrreldes tipptasemega. Kolmanda osana tasub esiletoomist, et USA tehnoloogiaettevõtete esmased avalikud pakkumised (IPOd) on langenud madalaimale tasemele pärast 2008. aasta ülemaailmset finantskriisi.  

Turustatistika põhjal saab väita, et startup-ettevõtete valuatsioonid langevad eraturgudel ligikaudu proportsionaalselt avaliku turu (noteeritud ettevõtete väärtuse) langusega. Esimesena näevad neid mõjusid hilisemas faasis ettevõtted (Series B+) kus on märgata juba palju vähem tehinguid ning +30% valuatsiooni langusi. Varajasemas faasis (Pre-Seed, Seed) startupide rahakaasamine on aeglasem, roundid ehk kaasatavad summad on väiksemad, aga valuatsioonid ei ole nii palju kukkunud. Selge on aga see, et ümberhindamise ajal väheneb tehinguteüldine maht, kuna nii investorid kui startupid kohanduvad uute turutingimustega. Idufirmad peavad uute nõuetega kohanemiseks vastavalt kohandama oma strateegiaid, ärimudeleid ja investoreile esitatavaid pakkumisi. Head asutajad ja ettevõtted leiavad aga kindlasti ka praegusel turul riskikapitali raha mõistlikel tingimustel.  

Kui püüda nii maailma kui Eesti tehnoloogiafirmade väärtuse kujunemise üldtrende analüüsida, siis esmalt tooksin välja, et 2022. aasta on olnud kasvuetapi (post Series A) idufirmade jaoks raske aasta. D-seeria investeerimisvooru maht ja valuatsioonid langesid 2022. aasta esimeses pooles vahemikus üle 40%, B-seeria langes ca 20%. 

Kõige raskemad ajad on B2C valdkonnas, kus idufirmade rahastamine on võrreldes 2021. aasta 4. kvartaliga langenud 76%, samas kõige paremini on läinud riistavara ja logistika ettevõtetel, kus langus on ainult 5%.  

Kokkuvõttes võib öelda, et investorite vaade kõikides kasvu faasides tehnoloogiaettevõtete hindamisel on muutumas ja  fookus nihkub start-up’i kasvukiiruselt müügi ja kapitali (ärimudeli) efektiivsusele. See trend samas üldiselt soosib Eesti start-up’e, kus operatsioonid on võrreldes konkurentidega efektiivsemad ning ka ümberkorralduste tegemine kiirem. 


Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
illar-kaasik-Swedbank-wins-TOP-101-but-Infortar-IPO-may-change-things-next-year

Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

vaata lähemalt