TOP101 Eesti väärtuslikuma ettevõtte koguväärtus ei prognoosi majanduslangust
Illar Kaasik
Prudentia Tallinn juhtivpartner
Prudentia Tallinn koostöös Nasdaq Tallinnaga koostab juba 4 aastat TOP101 Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabelit, eesmärgiga edendada Eesti kapitaliturgu ja Eesti ettevõtjate panust Eesti majanduse jätkusuutlikusse. Eesti ettevõtjad loovad töökohti ning riigi toimimiseks vajalikku maksutulu. 101 väärtuslikuma ettevõtte nimekirja kooseisu ja koguväärtuse muutus iseloomustab seda, kuhupoole liigume ja mis meid ees ootamas on. Värske TOP101, mis kajastab Eesti juhtivate ettevõtete olukorda 31. detsembri 2021 seisuga, annab lootust, et suurem majanduslangus meid siiski ei taba.
Viimased aastad on Eesti ettevõtetele olnud väljakutseid esitavad. Covid ja sellele järgnenud kiire inflatsioon, siis Venemaa invasioon Ukrainasse ja kõrged energiahinnad. Kiire inflatsioon vähendab tarbija kindlustunnet ning samuti tema rahakoti suurust, loeme üle pika aja uudised tootmisettevõtete pankrottidest ja ka koondamistest. Milline on Eesti majanduse tervis aastal 2022 enne võimalikku majanduslangust?
2022. aasta edetabeli võitja on Eesti rahanduse vereringe üks suuremaid garante Swedbank AS. Tänu tugevale finantssektorile suudame läbida majanduskriise ning arendada oma rahvuslikku majandust. Swedbank on Eesti suurim pank, mis pakub laia valikut finantsteenuseid, nende seas arvelduskontod, hüpoteegid, kindlustus, krediitkaardid, laenud, pensionifondid ja investeeringud nii eraklientidele kui ka ettevõtetele. Swedpanga varade maht 2021 aasta lõpu seisuga oli 16,5 miljardi eurot ja omakapital 1,7 miljardit eurot, pank on väljastanud üle 4 miljardi euro kodulaene ning Swedbank muutis Eestis esimesena alates maikuust 1990-99 sündinud inimestele mõeldud indeksfondi täielikult keskkonnasäästlikest põhimõtetest lähtuvaks. Täna juhib Swedpank Eesti juht Olavi Lepp ka Eesti Pangaliitu.
2022. aasta edetabelis on nelja esimese hulgas kolm edukat finantsasutust ja alles viies on eelmise aasta võitja Eesti Energia. Märkida tuleb, et TOPi koostajad pole soovinud nn. ``karistada`` eelmise aasta võitjat, eraldades eduka IPO teinud Enefit Greeni emaettevõttest, vaid on lähtunud põhimõttest, et IPO teinud ettevõtted on edetabelis kajastatud eraldiseisvatena. Kindlasti on Eesti Energia AS ettevõttena olnud tubli tegija ja oma koguväärtust kasvatanud ka 2022. aastal. Edetabeli teine on Luminor Pank AS (Luminor konsolideerib ka oma Läti ja Leedu äritegevuse Eesti firmas) ja kolmas Graanul Invest AS.
2022. aasta TOPis on suurimad võitjad puidu-, energeetika- ning meditsiinisektori ettevõtted, kusjuures märgatavalt paranesid nii nimetatud sektori ettevõtete majandustulemused kui firmaväärtused. Energeetikasektori ettevõtete väärtuse kasvule aitas kaasa EBITDA kordajate kasv pea 55% võrra! Samuti paranesid loomulikult energiasektori ettevõtete majandusnäitajad. Näiteks Eesti Gaasi AS käive kasvas aastaga üle kahe korra, s.o 380 miljoni euroni ning ärikasum 29 miljoni euroni ning VKG Grupp AS-i EBITDA 142 miljoni euroni.
Suurimad väärtuse kasvatajad %-des olid tänavuses TOPis EFTEN REAL ESTATE FUND 4, UÜ , LHV Pank, Gren Eesti AS, Lemeks AS, Nortal Group Holding, Thermory AS ja Stora Enso Eesti AS. Suuremad langejad olid AS Nordmet ja Admiral Markets Group AS, mis kaotasid pea poole oma väärtusest.
TOP101 ettevõtte koguväärtus kasvas 2022. aastaks 29,6 miljardi euroni võrreldes aastataguse 28,9 miljardi euroga, väärtuse kasv statistiliselt oleks olnud suurem kui metoodikast tulenevalt poleks toimunud Eesti Energia AS-i ja Enefit Green AS-i lahutamist.
Eesti Panga prognoosis öeldakse, et Eesti majanduse väljavaade sõltub kõige enam edasisest hinnakasvu tempost, mille kasvuks ennustatakse ca 7% , samas prognoositakse SKP kasvu. Kokkuvõttes võiks öelda, et koostatud edetabel ei anna veel põhjust tunda muret Eesti majanduse tervise üle, aga nagu me teame, on see TOP fikseeritud aastavahetuse seisuga. Väga paljude ettevõtete jaoks lõi aga 24. veebruarist Venemaa agressioon Ukrainas täiesti uue ja kiiresti halveneva tegevuskeskkonna. Suur inflatsioon, kõrged energiahinnad, katkenud tarneahelad ning intressimäärade kasv mõjutavad kõiki ja see pilt avaneb alles järgmise aasta TOP101s.