Illar Kaasik | TOP 101 projekti peamine eesmärk on esile tuua Eesti ettevõtete olulisust Eesti ühiskonna jaoks


Koostasime TOP 101 Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabeli eelmise aasta lõpul koostöös Nasdaq Tallinnaga, sest soovisime selle ettevõtmise kaudu veelkord esile tuua Eesti ettevõtete olulisust Eesti ühiskonna jaoks. Kuigi tänases olustikus võib nii avalikkuse kui ettevõtjate endi jaoks tunduda see edetabel kohatu naljana, on tegu olulise andmebaasi ning ajaloo ja arhiivi seisukohalt väärusliku perekonnapildiga Eesti majanduse põhitegijatest 2018. aasta lõpul.

Eesti 2018. aasta SKP oli 26,0 miljardit EUR-i, 101 Eesti väärtuslikuma  ettevõtte koguväärtus  sama aasta lõpul oli 20,7 miljardit EUR-i ehk 80% Eesti SKP-st. Iga eduka ettevõtte taga on inimesed ja hoolimata ka hullematest võimalikest tagasilöökidest, on suuresti just needsamad teotahtelised inimesed need, kes seisavad ka uute või taassündi läbi tegevate ettevõtete taga. Tulevased TOP 101-d on moraalne tugi, innustus ja tunnustus neile ettevõtjaile, kes täna täpselt samamoodi võitlevad majanduse eesliinil oma ettevõtete, töötajate, äripartnerite ja terve Eesti riigi ning rahva majandusliku ellujäämise ning iseseisvuse eest. Plaanime sellisel kujul TOP-i koostada pikemaajalise projektina, mis töötaks indikaatorina, kirjeldades Eesti majanduse taastumist, tervist ja potentsiaali.

Kuigi täna tundub maailma ja Eesti majandus seismas kuristiku äärel või juba vabalanguses, siis loodetavasti  saame üsna pea öelda „Jaak, kurat, jalad põhjas“. Kui ükskord taas hakkab suurenema Eesti kallimate ettevõtete väärtus, siis kasvavad taas ka nii riigi maksutulud kui ka keskmised palgad. Kuna samalaadset edetabelit koostab Prudentia ka Läti kohta, on tulevikus huvitav analüüsida, kuidas toimuvad muutused Läti ja Eesti ettevõtluses majanduskeskkonna muutumisel ja ka riikide erinevaist majanduspoliitikaist lähtuvalt.

Eestis  diskuteeritakse palju teemal - kui palju ikkagi maksavad ja kui suur potentsiaal on Eesti üksiksarvikutel. Bolt, TransferWise - miks neid pole meie tabelis ja millal nad sinna satuvad? Või Pipedrive ja Veriff? TOP 101 metoodika hindas Eesti residente ja ettevõtte väärtuse kujunemisel oli peamiseks näitajaks ettevõtte äritulusid väljendav EBITDA. Eelpoolnimetatud kasvuettevõtted on kas registreeritud väljapool Eestit või ei tooda veel kasumit, kuid loodame, et mõlemas teguris toovad lähiaastad positiivseid arenguid ning ka Eesti ükssarvikud on tulevikus TOP 101s. Seda enam, et ainumas, milles majandusanalüütikud täna tulevikust rääkides kindlalt ühel meelel tunduvat olevat, on see, et kriisiga toimub murranguline üleminek nii ühiskonna kui ärimudelite kiirele digitaliseerumisele. Ja selles mängus on Eesti ettevõtjail ja avalikul sektoril nii mõnedki trumbid. 

Mitmed Eesti ettevõtted nagu näiteks Cleveron ja Skeleton Tehnologies, tõestavad, et Eesti ettevõtted suudavad ka keerulisemates, tehnoloogiamahukates valdkondades rahvusvaheliselt väga edukad olla. Loodame neidki varsti näha TOP 101 nimekirjas.

Kokkuvõtteks, tänan partnereid: Nasdaq Eestit, Prudentia Riiat ja Ekspress Meediat, kellega koostöös me TOP 101 Eesti avalikkuse ette tõime ja soovin jätkuvat jõudu kõigile Eesti ettevõtjaile, et nad täna ellu jääks ning olukorra selginedes ja paranedes taas edukalt kasvataks nii oma ettevõtete väärtust kui Eesti rahvuslikku rikkust.  

Illar Kaasik, Prudentia partner


Ekspertarvamused

Three-Lithuania-based-companies-lead-the-Baltic-TOP-30-Most-Valuable-Enterprises-list

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

vaata lähemalt
kaarel-ots-from-riches-to-rags-or-what-happened-to-our-rosy-eyeglasses

Kaarel Ots | Kas oleme sattunud Eldoraadost kõrbesse või lihtsalt loobunud roosadest prillidest?

vaata lähemalt
illar-kaasik-Swedbank-wins-TOP-101-but-Infortar-IPO-may-change-things-next-year

Illar Kaasik | Kui Infortar oleks jõudnud teha IPO, kas Swedbank olekski TOP101 võitja?

vaata lähemalt